1.4.2007 Volá sa to síce Bačkovská ,pretože ňou preteká Bačkovský potok,ale vstup do nej je pri futbalovom ihrisku v Dargove. Je to celkom pôvabná dolina. Ideálna je na cyklotúry a pešie prechádzky v čistom lesnom vzduchu. Vedie ňou 6 km dlhá, pomerne dobrá asfaltová cesta.   Ja sa pamätám, že v potoku tu niekedy boli pstruhy a raky. V posledných rokoch sa mi ich nepodarilo vidieť. V Bačkovskom potoku sa vraj našiel opál aký sa nachádza v Dubnických opálových baniach. Dolinou vedie žltá turistická značka Dargov - Lazy.
 


Pohľad na dolinu od Bačkova.

Vstupná tabuľa.

Vstup do doliny pri futbalovom ihrisku v Dargove.


Tu odbočiť doprava.

Doľava pokračovanie doliny.Cestou doprava sa dostanete k Onderkovým skalám a do Bačkova.

Ďalšia informačná tabuľa. Predtým to bolo aj chránené vtáčie územie.

V súčasnosti je migrácia žiab. Zábrana pre žaby.

Studnička pod Babou horou. Chodníkom vľavo od studničky, prudkým stúpaním by ste sa dostali ku kamennej stene Sokol. Viac o tomto nájdete tu....

Studnička pod Babou horou, Je na mieste otázka odkiaľ sa zobralo to pomenovanie, keď na terajších mapách sa nikde nenachádza kopec s názvom Babia hora. Tu je veľmi čiastočné vysvetlenie:
Na historickej vojenskej mape je síce zobrazený kopec Babia hora, ale vzdialenosť od tejto studničky je vzdušnou čiarou vyše 2 km.

Kliknutím na tento odkaz uvidíte, ako by to vyzeralo na súčasnej mape. Podľa súradníc na tej starej mape by kopec Babia hora bol až za kopcom Pece. Takže kde je pravda?????
https://mapy.dennikn.sk/?trasa=3SY0zAugust 2020. Studnička po vynovení.Najužšie miesto Bačkovskej doliny.Za touto lesníckou chatkou , odbočuje žltá značka doľava na Parustan.

Ďalej už pokračuje lesná nezpevnená cesta. Neskôr sa zatáča doľava a obchádza hradný vrch Parustan zo severu.

Dĺžka  celej trasy  cca 5,5 km.          


Bačkovská dolina  na turistickej mape tu......    GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)Prejdené trasy týkajúce sa tohto miesta a zaujímavých miest v blízkosti.

Parustan                       - K zrúcaninám hradu Parustan cez bačkovskú dolinu.
                                        Dĺžka  celej trasy  cca 6 km.       

Skalná stena Sokol       - Veľká skalná stena, leží západne od studničky pod Babou horou.
Cez dve doliny              - Dlžka trasy necelých 16 km.   
                                        Trasa vedúca cez dolinu Onderkoveho potoka a Bačkovskú dolinu.
Cez Lazy na Parustan  - Dĺžka  celej trasy  cca 15 km z Dargovského priesmyku, Z Bordy cca 13km                                                   ( za sucha)
Cabov - Parustan          - Dĺžka trasy cca 9 km     

Cez Onderkove skaly na Parustan  - Dlžka trasy necelých 20 km.    

Martinove putovanie  Dargov - Banské - Davidov - Sečovská polianka - Dargov.