13.12.2009 Bačkovská dolina a Dolina Onderkoveho potoka. V týchto dvoch dolinách nájdeme najviac geologických a jednu historickú zujímavosť v Dargovskej časti Slanských vrchov, ktoré sa oplatí vidieť. Sú to skalné útvary: Lipov kameň, Onderkove skaly, Onderkov(Biely) kameň, skalná stena Sokol. Ďalej sú to zvyšky hradu Parustan postavenom v 13. storočí po tatárskom vpáde.
Podrobný opis týchto lokalitách nájdete aj v starších príspevkoch na tomto webe.
Dnes máme v úmysle prejsť všetky tieto miesta jednou trasou. Je mrazivé decembrové ráno, občas sa objavia aj jednotlivé snehové vločky. Zrejme to bude naša posledná "bezsnehová" túra v tomto roku.Túru začiname pri futbalovom ihrisku na Dargove.

Na druhej križovatke nezabudnite odbočiť doprava.
V pozadí je Strechový vrch.

Asi 2,5km od poslednej križovatky odbočujeme vľavo na lesnú cestu smerujúcu do doliny Onderkovho potoka. 

Týmto stúpaním sa blížime k skalnej stene Lipov kameň. Poznámka pre orientáciu: Lipov kameň je vzdialený od poľovníckej chaty asi 350 metrov severovýchodným smerom.

Podhľad na časť skalnej steny Lipov kameň.

Krásny monolit zo stuhnutej lávy aj so zaujímavými dierami, ktoré skúma Janko.

Detail tejto skaly.

Ďalší pohľad.


Ľadopád. Foto Peter E.

Foto Peter E.Pokračujeme ďalej pozdĺž Onderkove potoka a v závera doliny odbočujeme doľava smerom k Onderkovým skalám cez potok.

Onderkove skaly sa nápadne podobajú na Lipov kameň.


Foto Peter E.

Na hornej hrane Onderkovych skál je tento kameň z ktorého je pekný výhľad smerom na juhovýchod. O tomto kameni je zaujímavá legenda, že z neho skočil zbojník Onderko na koni, keď bol prenasledovaný. Ale podobná legenda je aj o zbojníkovi menom Anderko, ktorý vraj skočil na koni z Čiernej skaly v Zamutovských skalách, ale tento nadôvažok zanechal v skale stopu kopyta koňa. Takže si vyberte., ktorá legenda platí .

Celú legendu si môžte prečítať na tomto odkaze:   Povesť


Foto na pamiatku z tohto "legendarného miesta".

Ale toto je už "hmatateľná" história. Je to už tretí kameň v Dargovskej časti Slanských vrchoch, ktorý sme našli. Je na ňom vytesaný nápis  KF 1912. Je to asi skratka majiteľa týchto lesov Kolomana Forgáča.
Pozri tu: ../../Lokality/Okruhly%20vrch/Okruhly%20vrch.html

Pár metrov severne od Bieleho vrchu nás znova očaruje monument Onderkového(Bieleho) kameňa. Janko ho výstižne pomenoval ako "Slanský Stonehenge".

Že je nádherný.Pokračujeme severne po hrebeni dlhým klesanim a následne stočením doľava cez hĺboké rokliny sa dostávame do Bačkovskej doliny. Poznámka: Ak už máte toho chodenia dosť a nemienite navštíviť Parustan, môžte sa spustiť západným smerom od Bieleho vrchu smerom dole, a cestou necestou sa dostanete do Bačkovskej doliny poniže studničky po Babou horou.

Za touto chatkou je cesta na Parustan po žltej turistickej značke. Asi po kilometri stúpania sme pri turistickej tabuli označujúcej smer na kopec,kde sa náchádza Parustan.

Poľovnícka chatka pod Parustanom. Foto Peter E.

Z ruín tohto starovekého hradu zostalo iba zopár rozpadavajúcich sa múrov, a viditeľné obrysy nádvorí. Chvályhodné by bolo, keby sa našiel niekto kto by vedel zachovať zakonzervovaním aj to málo čo tu ostalo z tejto vzácnej stavby.  Foto Peter E.

Foto Peter E.
Silno sa ochladilo, fúka nepríjemný vietor a tak máme problém rozložiť oheň na ohnisku pri chate pod Parustanom. Ale podarilo sa a slaninka opečená v tomto mrazivom počasí zachutila každému (pohŕdol ňou iba vegetarián Miki, ale slivovicou nie, vraj slivovica je kóšer vegetarianská "potrava" vyrábaná z rastlinných surovín)  
 Foto Peter E.

Foto Peter E.

Poriadne "uzimení" sa ponáhľame dole.


Bačkovský potok už zamŕza.

Tradične už nestíhame všetko čo sme si naplánovali. Dnes sú to impozantné skaly Sokol. Naľavo od tejto studničky pod Babou horou je  úzky chodníček a asi po 500 metroch prudkého stúpania sa nachádza spomínaný Sokol. Viac starších obrázkov z tohto miesta nájdete tu....


Dlžka trasy necelých 16 km.    

 Celá trasa  na turistickej mape tu......     GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)