1.5.2011 Čerepeš, zaujímavo znejúci názov miesta, ktorý leží západne od spojnice Bogota-Tereš. Sú na ňom zaujímavé skaly.
Naša dnešná túra bola ešte ráno otázna, pretože SHMU vydal výstrahu na búrky pre celé Slovensko. Našťastie sa to nás nedotklo. Skoro po celý čas svietilo slniečko a bolo príjemne teplo.Dargovský priesmyk. Rozkvitnutý záhon pri pamätníku.

Les žiari nádhernými zelenými farbami.Škoda, že sa nedá celá trasa ozvučiť. Vypočujte si z pripojeného videa aspoň kúsok z ranného vtáčieho koncertu.


Maliniak.

Vľavo pokračuje červená značka smerom na Slanec. Rovno do kopca stúpa nádherná cesta na Bogotu....
Z Dargovského priesmyku je to na Bogotu cca 8km ideálnej cesty pre cykloturistiku.

Do kopca sa štverá cyklista.

Z tohto miesta je za priehľadného počasia pekný výhľad smerom na Slanec.

Mraky začínajú vyzerať nebezpečne.


Skalka na hrebeni severne od Bogoty(856 m.n.m.)
(Čakajú tu už na mňa priatelia, ktorí vyštartovali z Malých Ozoroviec. (Prešli za jeden a pol hodiny  asi 9 km , prevýšenie asi 650 m - pekná "fuška" )

Trochu ďalej severným smerom po hrebeni je takýto pekný výhľad na Zemplín. (Pri dobrej dohľadnosti je odtiaľto vidno Zemplínsku šíravu)

Západne od tohto trianguláku leží svah Čerepeš. Západným smerom po  jeho hrebeni sú veľmi pekné skalné zoskupenia na viacerých miestach."Siamske dvojčatá"

Nádherná štruktúra zlepenca.


Pokračujeme ďalej po takomto hrebeni.

A je tu ďalšie zoskupenie skál.
Najkrajšia skala dnešného dňa.Tento komplex pozostáva z troch skalných zoskupení.


Pohľad zospodu.


A už len dole.

Lesná cesta, ktorou sa pohodlne dostaneme až k priesmyku.

Pohľad na západ.

Obec Svinica, pred ňou kopec Hrad.Priesmyk nie je už ďaleko.

Dargovský priesmyk. Turistická značka na turistickej trase medzinárodného významu. Na hornej ešte čitateľnej tabuľke je napísané: E3, Európska diaľková trasa, Atlantik - Pyreneje - Ardény - Krušné hory - Karpaty - Čierne more. (Priesmyk Dukla- Minčol- Sedlo Čergov- Prešov- Herľany- Dargovský priesmyk- Izra- Slovenské Nové Mesto)Dĺžka  celej trasy  cca 16 km.           (  po Bogotu)

Celá trasa a viac fotiek   Na Google mape tu...  

Bogota  na turistickej mape tu......    GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)