História. Netreba buc na svatojansku noc na Lysej,bo tedy tam bosorky žiľe(byliny) zbiraju. Hovorili starí ľudia o Lazoch. Neviem presne kedy a kto zmenil názov toho kopca v Slanských vrchoch vysokého 859 m/nm z Lysá na Lazy. Doteraz som nepochopil čím nás a našich predchodcov tak magicky priťahoval. Cesta tam z Bordy (kúpele) trvá miernou chôdzou vyše hodiny po modrej značke. Prechádzka tam je ideálna. Najprv sa ide chvíľu miernym stúpaním po asfaltovej ceste,  nasleduje dosť prudké stúpanie na zahriatie. Potom zase mierne stúpanie a po hodinke chôdze sa pred vami objaví dolná luka, s chatou ukrytou pod stromami.

Pôvodnú chatu dal postaviť gróf Forgáč, ako poľovnícku. Nie je známe v ktorom roku bola táto chata postavená. No na mape z druhého vojenského mapovania (1806-1869) už existuje ako Zuckerhütte. Posledným majiteľom chaty bol asi Kelemen Forgáč Waldbott (manžel Alžbety Forgáčovej). Ešte v tridsiatich rokoch minulého storočia sa s ním zoznámili členovia Klubu Slovenských turistov a lyžiarov zo Sečoviec, ktorí tam chodili. Keď sa blížila vojna v roku 1938  Koloman dal kľúče od chaty týmto turistom (jeho syn Ferenc mal vtedy iba 17 rokov), aby ju užívali kým sa nevráti a odišiel do Budapešti, aby sa vyhol približujúcej sa vojne.   Bohužial osudu neušiel, pretože v roku 1945 zomrel pri bombardovaní mesta.
Poznámka: (Je tu jedna zaujímavosť. 
Kelemen Forgáč Waldbott aj jeho syn Ferenc Károly Forgach-Waldbott von Bassenheim zomreli obidvaja v roku 1945. Kým Kelemen (*1882)(1945+) zomrel pri bombardovani Budapešti jeho syn Ferenc(*1921)(+1945) asi niekde v zajateckom tábore. ) Podrobnosti o oboch nájdete v maďarskom jazyku na tomto odkaze.

 Počas 2.sv. vojny bola chata značne poškodená. Pretože bola neobývateľná, pri lyžiarskych pretekoch sa využíval bunker poniže chaty. Začiatkom päťdesiatich rokov začali priaznivci lyžovania a turistiky zo Sečoviec z obnovou tejto chaty. Lazy sa znovu stali obľúbeným výletným miestom sečovských turistov a lyžiarov.


Poznámka: Ešte návrat do dávnejšej histórie. Na mape z prvého vojenského mapovania (1763-1787) je názov v maďarskom jazyku Kopasz čo v slovenskom preklade znamená plešatý, lysý. Takže odtiaľ je predchádzajúci názov Lysá pre Lazy.  Na mape z druhého vojenského mapovania (1806-1869) je už názov Lazi a zaujímavý nemecký názov chaty Zuckerhütte čo v slovenskom preklade znamená Cukrová chata. (zrejme niekedy v tomto období bola chata postavená), a na mape z tretieho vojenského mapovania  (1869-1887) je už terajší názov Lazy.

A ešte jedná poznámka na záver histórie. Kliknutím na nasledujúci odkaz Turistická mapa, sa vám zobrazia spomínané body zo všetkých troch vojenských mapovaní aj zo súčasnosti. /Číslo pred názvom bodu je číslo mapovania/ Ale jedna zaujímavosť, názov Lisza z druhého mapovania sa nachádza asi 1.5 km severne od ostatných. Tak prečo potom kopec Lazy najprv volali Lysa?               Turistická mapa




                      Dĺžka celej trasy cca 4 km.

AB.




Chata po vojne.

Počas druhej svetovej vojny bola chata poškodená, bunker poniže chaty sa využíval na varenie čaju pre pretekárov.


Chatu po druhej svetovej vojne obnovili nadšenci z Klubu Slovenských turistov a lyžiarov v Sečovciach.

"Dobové" oblečenie lyžiarov z týchto čias.

Výhľad západným smerom z hrebeňa Lazov.


Lyžovanie pod chatou na dolnej lúke.



Na vrchole stál drevený triangulačný bod.

Bunker pod chatou.


Toto sú už sedemdesiate roky.



V zime za pekného počasia bola chata cez víkendy stále plná.

Nikdy neodpočívajúci Miki venoval všetok svoj voľný čas údržbe chaty.

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa na Lazoch lyžovalo pomocou tohto prenosného vleku.....

.... vtedy nadšenci zo Sečoviec aj postavili túto montovanú chatu. Žiaľbohu nestála tu dlho.

Turisti pri novej chate.

Chata na Lazoch v jeseni.

Chata v zime.

Prechod zimného zrazu turistov cez Lazy.



Takto vyzerá chata po obnove.







Na vrchole Lazov 859 m.n.m.

Je tu nádherne najmä v zime....

.... a hlavne vtedy keď je dobrá inverzia. Pohľad na Bogotu smerom na juh.

Telekomunikačný uzol Makovica smerom na SZ.

Ale najúžasnejší je pohľad na Vysoké Tatry za priaznivého počasia.


Druhá možnosť dostať sa na Lazy je z Dargovského priesmyku po červenej turistickej značke.
Dĺžka trasy  z Dargovského priesmyku na Lazy je cca 5.8 km.    

GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)


Ak vás táto lokalita zaujala môžte si na následujúcich odkazoch pozrieť na ďalšie fotky z Lazov a okolia:

Cez Lazy na Parustan   Lazy - Herľany   Lazy - Herľany cez Mošník  Zima 2013 - 2014  Mošník   Zima 2012 - 2013

Zima 2011 - 2012   Rebrá  Cez Lazy na Veterník  Dargovský priesmyk - Cabov  Predčasná zima  Inverzia            
 
Prvý sneh   Silvester 2009  

Ešte viac môžte nájsť ak na tirulnej stránka do bieleho riadku celkom dole napíšete Lazy a stlačíte Enter.

 Skupinka turistov zo Sečoviec, každoročne organizuje silvestrovské stretnutia na Lazoch 859 m.n.m. Pozrite si obrázky z týchto stretnutí na tomto odkaze.   Silvestre na Lazoch






Na záver:  
Kde sú tie časy, keď v sa Sečovciach v zime organizovali lyžiarske bežecké preteky. O tom teraz sa nám môže iba snívať. Ale, keď náhodou vtedy prišla teplejšia zima, tak preteky sa konali buď na Borde, alebo na Lazoch


Štart na námestí v Sečovciach.