15.11.2012  Vo štvrtok okolo obeda sa vybrala trojica pátračov (Ivan,Polo a Frenky) do Slanských hôr na už známe miesta, ale aj objaviť nové. Od závory pešo cez Pusté pole na Zlatú studňu.
Podarilo sa nájsť hlavný cieľ výletu - štôlničku v Malej delni - z Hanušovskej strany. O tomto objave som sa pred 2 rokmi dozvedel od znalca tejto oblasti Martina Baloga, po tom, ako ju pri práci objavili lesní robotníci. Oni nevedeli, koľko metrov je dlhá, koľko je v nej vody. Báli sa, že voda by mohla ohroziť dediny pod Slanskými vrchmi.
-----------------------
Dúfam, že Martin sa na nás pozerá z turistického neba a usmieva sa na nás. Počas celej túry som na neho často spomínal. Je to oblasť, ktorú najlepšie poznal asi práve on.Chýba nám.
-----------------------
Štôlnička má po minulom prečistení a prieskume iba 6 metrov, je v nej stále veľa červenkastého blata. Pomôcka pre našich potencionálnych následníkov - od Zlatej studne vykročte po modrej značke smer Hanušovské sedlo, ale potom pokračujte po lesnej ceste okolo potoka, nie po modrej. Najlepšia pomôcka pre orientáciu - štôlnička je na pravom brehu potoka, zhruba v miestach, kde sú krížom cez cestu uložené 2 betónové stĺpy ako odrážky pre odvodnenie cesty. Tie 2 stĺpy sú jediné v celej doline.
Pokračovali sme hore potokom až na Lízaný kameň. Trochu sme to tam vyčistili, pofotili. Nad Lízaným kameňom je vrchol pyramidálneho tvaru, hore sme sa dostali jeho západným úbočím. Podľa Mapy lesných ciest Slovenska by to mohol byť vrchol bočného hrebienka s názvom Klenárka, ale tento názov si chceme ešte overiť od miestnych znalcov, napr. od lesníkov. Názov Klenárka dávam preto s otáznikom v zátvorke.
Na vrchole Klenárky (?) Frenky očistil písmeno M a banícky znak (kladivko a želiezko).
Výhľad na Oblík je z tohto miesta veľkolepý.
Zvážnicou od Klenárky (?) k Vartášom sme pod cestou našli 2 nové solitéry - Malých Vartášov č.1 a č.2.
Pokračujúc ďalej po zvážnici treba potom odbočiť doľava,k skalnému mestečku Vartaše. Očistil som okolie Hlavného vartáša, ktorý má z profilu naozaj hlavu, bradu, krk, čelo...
Názov MOAI je v súčasnosti už iba pomocný. V minulosti bol použitý (aj v Krásach Slovenska) z praktických dôvodov, keď nebol známy autentický názov VARTAŠE (šarišsky) resp. Vartáši v spisovnej slovenčine. Teraz je hlavný názov jasný: Vartaše. Je autentický, zaznamenaný písomne Jánom Gabánim v 30.rokoch 20.storočia.Zachovala sa aj krásna legenda o Vartášoch. Pomocný názov Šarišské Moai však možno budú turisti naďalej používať. Po poslednej "rodinnej fotke" Vartášov odspodu sme sa pobrali po modrej smer Zlatá studňa a potom už v tme k autu.
Presvedčili sme sa, že aj počas poldňovej vychádzky v extrémne krátkom dni (polovica novembra) sa toho dá stihnúť pomerne veľa.   

Text: Ivan.
Foto:Peter (Polo).



 Drevená plastika Márie Terézie.

Krmelec.

Chata Zlatá studňa.

Lesné jazierko Zlatá studňa.

Štôlnička v Malej delni (hanušovská strana).

 Voda zo štôlničky zafarbila vodu v potoku.

 Dvaja čističi pádlujú s "profesionálnymi" nástrojmi v rukách.

 Pohľad do vnútra štôlničky.

 Iný pohľad do štôlničky.

 Solitér s machovou pokrývkou.

 Lesná zvážnica nad Malou delňou (hanušovská strana).

 Rozprávkové solitéry.

 Lízaný kameň.

 Zbojnícka päsť východne od Lízaného kameňa.

Kamenné more.

Vrchol nad Lízaným kameňom. Autentický názov nepoznáme.Je to Klenárka?

Majestátny a mystický Oblík.Tajomný z každej strany.

Vrcholový kameň na Klenárke (?) s vysekaným písmenom M  a baníckym znakom - prekríženým kladivkom a želiezkom (pred očistením).

Písmeno M a banícky znak  - detail.


Peň v tvare človeka (medveďa), v pozadí Oblík.


Ďalšie vysekané písmená: malé "i" a písmeno C alebo G.


20 Očistený banícky znak a písmeno M.



Detail po očistení.

Perúnovo drevo.

Solitér bez mena. Objaviteľ je Polo.

Solitér má rastlinnú čuprinu.

Solitér zboku.

Malý vartáš č.1.

Malý vartáš č.2

Malá kamenná bomba na malom vartášovi č.2.

Malí vartáši resp. Vartíči č.1.a 2.
Poznámka: Pani M.M v roku 2008 nazvala tieto dve "sochy" Karkulka a Bizon. Pozri tu.... Slanské Moai.

Hlavný  vartáš v kamennom mestečku Vartaše (bývalé mestečko MOAI).Pohľad od východu.

Hlavný vartáš od západu.

Hlava Hlavného vartáša.

Oko Hlavného vartáša.

Vartáši resp. Vartaše (šar.) - pohľad od severu.Bývalý pracovný názov MOAI.




Dĺžka  celej trasy  cca 13km.          


Celá trasa   na turistickej mape tu......    GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)