18.4.2010 Řopík je ľudový názov pre železobetónový odolný objekt ľahkého opevnenia vzor 37 budovaného v rámci výstavby československého opevnenia. Označenie "Řopík" vzniklo už v druhej polovici tridsiatych rokoch podľa skratky ŘOP (Ředitelství opevňovacích prací). ŘOP výstavbu riadilo a zadávalo externým stavebným firmám.
V tridsiatych rokoch 20. storočia sa na základe zmenené politickej situácie v susednom Nemecku vtedajšia československá vláda rozhodovala o spôsobe prípadnej obrany republiky. Československé predvojnové opevnenía boli budované predovšetkým na nemeckých, maďarských a neskôr aj rakúskych hraniciach. Viac podrobnosti sa dozviete ak si do vyhľadávača Google zadáte heslo"Ropiky".
    Dnešná naša túra v nádhernom jarnom počasí bola venovaná práve týmto objektom v Miličskej oblasti Slanských vrchov, južne od Slanskej Huty, kde je ešte asi 16 ako tak zachovalých bunkrov. Dnešným našim sprievodcom bol Honza, ktorý sa venuje skúmaniu týchto železobetónových pevnosti.
       O tom, že si nevážime svoju históriu bolo vidno aj na týchto chátrajúcich objektoch. Nenájde sa niekto, ktorý by zachránil aspoň niekoľko z týchto dômyselných historických stavieb????Túru začíname pri celkom peknej, ale zrejme nefungujúcej chate Dolina, asi 1 km južne od Slanskej Huty.

Na protiľahlom svahu sú skaly pod malým Miličom.

Niekoľko sto metrov južne od chaty Dolina prichádzame k prvej pevnosti  K-V/231/A-160.

Jednotlivé typy sa od seba odlišujú podľa konfigurácie terénu kde sa nachádzajú. Vľavo je strieľňa, hore vetrací otvor. Na odvetranie plynov po streľbe bol pripravený ventilátor na ručný pohon. Okrúhly otvor dole mierne vpravo od stredu obrázka bol určený na "vyhadzovanie" granátov pri bezprostrednom ohrození protivníkom. Vpravo je vstupný otvor.

Strieľňa zvonku.

Otvor vo vnútri na vyhadzovanie granátov.

Vetrací otvor.

Strieľňa. pohľad zvnútra.

Po krátkej prechádzke máme na dohľad ďalší bunker.K-V/234/A-140

Leží pod kopcom Garamboš (608 m.n.m)

Chata Izra na kopci Garamboš . V popredí televízny prevádzač.

Tesne pod kopcom Garamboš sú tieto nádherné skaly."Neandertálci" skončili už asi pobyt v jaskynke pod skalami a sťahujú sa? (Fuj, hnus !!!!)
Lúčime sa s hlavou Indiána.

Kamenná hora. Na streche ďalšieho "ropíka" K-V/237/A-120. ( Honzov objav).

Otvor pre periskop.
  Otvor pre periskop pri pohľade zvnútra.


Strieľňa.

Zo strechy tohto bunkra je veľmi pekný pohľad na Maďarsko. Je už za tými lúkami.

Vidíme tu veľmi veľa takto znetvorených dubov.

Čertová hlava.

Pokračujeme ďalej prudkým zostupom.

Malá Kamenná. Štvrtý v poradí nami navštívený ropík. K-V/238/A-200

Je už skoro celý obrastený brečtanom.

Na konci kamenného hrebeňa.

"Skalná pyramída" pod Malou Kamennou.

Potok Izra vytekajúci z jazera Izra.

Jazero Izra.

V strede náš dnešný sprievodca Honzo.

 Geomorfologická rarita Malá Izra. Leží asi 2km na SZ od jazera Izra. Dá sa tam dostať po červenej turistickej značke.


"Nozdry hrocha"Pri prameni sv. Františka

Ďalší ropík. K-V/232/A-220

Vápencové cencúle nad strieľňou.


A ešte pohľad na Slanský hrad.


Poznámka: Označovanie "ropíkov" mal určitý systém. K tomu Honzo uvádza toto:

Jak výstavba postupovala byly zadávány ke stavbě jednotlivé úseky. Tak například v okolí Košic byly tyto označovány písmenem K a konkrétní stavební úsek byl pak značen římskou číslicí. Slanská Huta je tedy K-V (pět)/ následuje pořadové číslo objektu. (237)/ a typ - tedy A-120. Typú bylo víc A-čka s rúzným sevřením os střílen. potom B - podobný objekt, ale jedna střílna je situované přímo / skrz tu týlovou zeď/ k nepříteli. Když to bylo nutné z titulu terénu nebo taktiky. C - jednoduché kulometné hnízdo pro čelní palbu, které většinou nemělo ani betonovou střechu. Dečko je poloviční typ A, tedy jen jedna střelecká místnost pro boční palbu. Jeden takový je údajně v úseku Kuzmice. Ten bych taky rád našel. A taky to E-čko, které je vlastně větším C-ečkem, pro čelní palbu ale plně vybavené. Jediné v SR je v Slanské Hutě.Dĺžka trasy necelých 13 km.          

 Na mape Google tu......      Izra  na turistickej mape tu......    GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)