4.10.2009 Vyhliadky sú korením turistiky. Žiaľbohu Slanské vrchy neoplývajú početnými prirodzenými výhľadmi, pretože aj hrebene sú tu väčšinou zalesnené. Občas sa nejaká pekná vyhliadka objaví po lesnej ťažbe. Tip na túto prirodzenú vyhliadku som dostal od Števa z Košického Klečenova. Je to jediná 180-stupňová vyhliadka v Dargovskej časti Slanských vrchov.Vyhliadka Holubia hora označená bielou šípkou. Je to plošina cca 5x2m na vrchole asi desať metrov vysokej kolmej steny buďte tam opatrní!!) rozdelenej do dvoch pod sebou uložených terás. Foto Števo L. Fotografované pomocou teleobjektívu z kopca Tereš.


Ako sa tam dostať.

Najlepší prístup je z bývalých kúpeľov Borda. Bicyklom sa tam dostanete pohodlne, vedie tam dosť schodná lesná cesta.  Ak  sem prídete autom, auto zaparkujte pri bývalom hoteli. Pokračujte za touto informačnou tabuľou, prejdete okolo dvoch chatiek a dostanete sa na lesnú asfaltovú cestu,ktorá vedie do Herlianskeho sedla. na nej odbočíte doľava.
Asi po 600m prídete k tejto križovatke v tvare trojuholníka(v strede trojuholníka stojí drevený kríž) a odbočíte doprava.

Po tristo metroch od predchádzajúcej križovatky je ďalšia križovatka. Cestou vpravo pokračuje modrou turistickou značkou cesta na Lazy. My ideme vľavo.

Asi po 700 metroch na pomerne dobrej lesnej ceste odbočíme doľava touto cestičkou do pomerne prudkého kopca. 

Po chvíľke hľadania sa pred nami objaví takáto nádherná scenéria. (pozor nespadnite zo skaly)

Vľavo je  časť Košického Klečenova, štátna cesta do Košíc. Pod nami osada Borda a hneď za ňou geologická rarita Hrádok viac sa dočítate tu.....

Panoráma z Holubej skaly. (kliknutím na obrázok ju zväčšite) Vľavo vidno pamätník v Dargovskom priesmyku, v strede je Košický Klečenov a osada Borda a vpravo Nižná Kamenica. Autor panorámy Števo L.Samotný vrchol Holubej hory sa ale nachádza asi 700 metrov severnejšie, ak sa vám chce prejsť cez hrebeň do kopca dostanete sa na kótu 710metrov n.m. Tu je vrchol Holubej hory.

Ak toho ešte nebudete mať dosť, dá sa odtiaľto dostať na Lazy, keď sa vrátite na predtým opustenú lesnú cestu. a budete po nej pokračovať smerom hore.


Výhľad smerom na západ na Nižnú Kamenicu.

Posledné kvety babieho leta.  Linaria vulgaris - Pyštek obyčajný.

Pre veľké sucho, končiace podpňovky.

Tu sme pod vrcholom Lazov.

Pohľad na retranslačný bod Makovica z vrcholu Lazov. Z Lazov sa môžte vrátiť na Bordu buď späť po lesnej ceste po ktorej ste prišli(už bez zachádzky na vyhliadku), alebo inou cestou po modrej turistickej značke okolo chaty na Lazoch.


Dĺžka trasy 5 km.     
 
Celá trasa a viac fotiek  na mape Google tu......     GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)

Vyhliadka Holubia hora na turistickej mape tu.....

 

Pokračovanie tu......