16.8.2009 Cez Črepník, alebo "západnou" cestou z Dargovského priesmyku do Z.Teplice. Je to tretia túra, ktorá sa dá absolvovať pohodlne aj na bicykli v tejto oblasti Slanských vrchov. Začiatok od Dargovského priesmyku je rovnaký ako u predchádzajúcich dvoch trás. Viď (Dargov- Slanec a Kačmarka).

Na tomto mieste na Vlčej lúke (cca po 1.5 km od priesmyku smerom na juh)je zmena oproti predchádzajúcim dvom trasám. Tu treba odbočiť vpravo na cestu, ktorá sa prudko zvažuje dole.

Ideme tou spodnou cestou, ktorá konči v dedine Svinica. V tejto časti je kvalita cesty priemerná. Ak budete stále sledovať cestu, nemôžte zablúdiť.

Jeden z mála výhľadov. Pohľad na sever. Ten najvyšší kopec je Makovica.

Z pokosených lúk sa šíri príjemná vôňa sena.

Pozor. Asi po troch kilometroch od odbočky na Vlčej lúke je táto križovatka (na protiľahlom strome je pribitý menší kríž). Cesta vpravo pokračuje do dediny Svinica. My pokračujeme vľavo.

Až na Regetu  vedie odtiaľ táto perfektná "zbrusu" nová asfaltová cesta.

Žiadne veľké stúpania ani klesania. Rozprávka.

A to už sme pri bývalej zvernici Črepník.  Toto je chata štátnych lesov s trochu čudným názvom Rakaťa. Odtiaľ je možno pohodlne pokračovať po ceste až na Regetu.(červená turistická značka sa tu pripája k ceste)

My pokúšame "osud" a odbočujeme na zelenú turisticku značku, ktorou sa dostaneme do dediny Ruskov.

Spočiatku kvalita cesty je znesiteľná, ale v druhej polovici je už veľmi zlá.

Kameňolom nad Ruskovom.

Zaujal nás tu plastický relief tejto kamennej kocky.

Pohľad na Ruskov.

Kostol v Ruskove.

Pamätná tabuľa.

Zlatobyľ kanadská (Solidago canadensis)

Toto je už hájovňa na Regete  s riadnymi strážcami (po veľmi dlhom stúpani z Ruskova). Pozn.chceme sa vyhnúť páliacemu sĺnku, nepokračujeme ďalej cez Slanec, ale stúpame hore do lesa na cestu(nie veľmi dobrej kvality do Zemplínskej Teplice).

Pakost lúčny. Geranium pratense L.

Na tom "kopčeku" vzadu sú ruiny Slanského hradu.

Nie, nie je to fotomontáž . Takto "umelecky" sa tvária zbiehajúce sa cesty do tvaru "V"(cca 2 km nad horárňou na Regete). Ľavá cesta prichádza z Črepníka. Ľavou cestou by sme prišli, nebyť nápadu odbočiť na zelenú do Ruskova pri Črepníku. Pravá cesta je "hrebeňovka" z Dargovského priesmyku(zväčša kopírujúca červenú značku, až na malé odbočenie na Črepník). Ak by ste teda chceli urobiť "uzavretú" túru z Dargovského priesmyku a a späť, tak tu sa môžte otočiť, ale čaká vás poriadna "fuška" vo forme dĺheho stúpania na Maliniak. Pri našej dnešnej túre ideme pravou cestou a na najbližšej križovatke  vzdialenej odtiaľ cca 400 metrov, odbočime do Z.Teplice.Záver: Ako pešia túra je to pomerne dlhá a "nudná" trasa bez akýchkoľvek výhľadov. To slovo nudná je zámerne v úvodzovkách, pretože akýkoľvek pohyb v neporušenej prírode a na čerstvom vzduchu nemôže byť samozrejme nudný.  Je to ale ideálna trasa pre toho, kto si chce dobre a bezpečne zabicyklovať v peknej prírode.

Dlžka trasy 30 km.      
 
Celá trasa a viac fotiek  na mape Google tu......     GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)

Bývala zvernica Črepník na turistickej mape tu.....

Odkaz - Ruskov  wikipedia