20.9.2009 Ďalšia pekná cyklotúra, ktorú je možné absolvovať z Dargovského priesmyku vedie na sever. Dnes je ďalší nádherný deň babieho leta, hoci zrána je ešte dosť chladno. Idem len sám, pretože posledný týždeň tu panuje doslova hubársky ošiaľ, a nepodarilo sa mi nikoho nahovoriť na cyklotúru. Mám v úmysle navštíviť dve zaujímavé miesta na trase. Nálezisko mäsových opálov pri Herľanoch a relikt podmorskej sopky pri Košickom Klečenove.Všetky voľné miesta pri na Dargovskom priesmyku sú zapratané autami hubárov.

Mochnáč. Od Dargovského priesmyku kúsok po hlavnej ceste smerom na Košice je treba odbočiť doprava. (smerová  tabuľa  na Bordu tu už chýba)
Spustnuté bývalé kúpele Borda. Tu už stretávam iba zopár znechutených hubárov s prázdnymi košíkmi. Zrejme severne od Dargovského priesmyku huby nie sú.

Náhodou pri ceste objavujem veľké množstvo nádherných pečiarok (aspoň si myslím, že sú to pečiarky). Neberiem ich, lebo cestou by sa mi asi polámali, zoberiem ich cestou naspäť, ak ich dovtedy niekto nepozberá.

Značená cyklotrasa ide väčšinou cez hustý les. V pozadí už vidno Rankovské skaly.

Skládka dreva pod Veterníkom. Cestou vpravo sa dá odtiaľto dostať na Lazy po modrej značke.

Zanedbaná studnička Hubert.

Konečne pekný výhľad na západ.

Tu sa už cyklotrasa napája na štátnu cestu (momentálne neprejazdnú pre motorové vozidla) spájajúcu Herľany s Banským. Je treba odbočiť doľava.

Následuje parádny asi päť kilometrov dlhý zjazd aj po takýchto zákrutách až do Herlian.

Podľa inštrukcií môjho priateľa Janka, nachádzam neďaleko cesty jedinečné nálezisko mäsových opálov. Prečítajte si o tom niekoľko zujímavosti tu....

Aj také veľké kusy sa tu dajú vidieť.

Len dúfam, že policajti tu nemerajú rýchlosť.

Pekný prírodný tunel.

Rankovské skaly.

Herľany. Gejzír eruptuje až zajtra. Naberám si teda iba originálnu "vajcovku" z prameňa, ktorý leží povyše miestneho kostolíka. Viac o Herľanoch tu....

Cestou z Herlian do Vyšnej Kamenice sa naskytne takýto pohľad na Makovicu a Rankovské skaly.

Asi kilometer po štátnej ceste južne od Herlian odbočujem vľavo do lesíka po modrej turistickej značke, ktorá prechádza cez udržiavanú chatovú osadu. Nájdete tu takýto čarovný rybník nad Vyšnou Kamenicou. 

Tu začína Vyšná Kamenica.

Kostolík vo Vyšnej Kamenici.

Nasleduje Nižná Kamenica. Miestny kostolík aj s priľahlou zvonicou.

Asi veľmi starý, zrekonštruovaný kamenný most v Nižnej Kamenici ponad Svinickým potokom.

Kaštieľ v Nižnej Kamenici, teraz využívaný ako detský domov.

Detail nádherných hlavíc stĺpov na priečelí kaštieľa.

Cez odkvitnutý slnečnicový lán z Nižnej Kamenice do Košického Klečenova . V strede je vrch Ploská a vpravo Bogota.

Osada Borda. Dá sa tadiaľto prejsť rovno do kúpeľov Borda, ale ja odbočujem vpravo do Košického Klečenova, kde ma má čakať Števo, môj dnešný sprievodca na ich geologickú zvláštnosť.

Košický Klečenov - gréckokatolícky kostol.

Časť Košického Klečenova.

Števo ma nesklamal a čaká už na kopci Hrádok. Kopec vraj má pomenovanie podľa toho, že tu niekedy stál drevený hrad. Ak pôjdete autom po štátnej ceste všimnite si tento kopec, ktorý je situovaný severozápadne od Košického Klečenova, je to taká vyvýšenina obkolesená zo všetkých strán kríkmi a stromami.

Teraz sa tu pasú ovce.

A toto je to "čudo", kde ma doviedol Števo. Z boku kopca vyčnieva takýto kamenný útvar a pod tým je veľké kamenné pole.

O tejto zvláštnosti sa dočítate na webovej stránke obce Košický Klečenov  toto:
Hrádok - relikt podmorskej sopky
Tí, ktorí by chceli obdivovať geologické fenomény môžu navštíviť jedinečnú geologickú raritu v našej republike - relikt podmorskej sopky. Nachádza sa severozápadne od obce Košický Klečenov na mytologický výraznej vyvýšenine. Na jej severozápadnej strane sú v početných odkryvoch viditeľné vulkanické tufy, ktoré tvoria relikt podmorskej sopky. Je zachovaný aj prívodný systém sopky vyplnený andezitom.
A na tejto stránke pod číslom 9 nájdete práve túto lokalitu.(kliknutím na mapku ju zväčšite)


Bielou šípkou označené približné miesto nálezu.

Poďakoval som sa Števovi za spoluprácu a rozlúčil sa s ním.

 Mám tušenie,že "moje" raňajšie pečiarky na mňa ešte čakajú, a tak sa šplhám cez osadu Borda a potom cez túto lúku a a priľahlý les do kúpeľov Borda.

Húb sa nikto ani nedotkol. Beriem ich, veľa tam ešte zostalo. Po následnej porade s odborníkom som sa dozvedel že sú jedlé.
Pozn.: Ak by ste tu behom dvoch týždňov nenašli nijaký nový príspevok- neboli jedlé!!

Záver: Nádherná cyklotúra v nádhernom počasí. A koľko zaujímavých vecí sa dá vidieť za jeden deň.


Dĺžka trasy 30 km.    

 Celá trasa a viac fotiek  na mape Google tu......     GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)

Herľany na turistickej mape tu.....


Trasa  Profil


Odkazy  na Wikipédiu pre: Herľany  Vyšná Kamenica  Nižná Kamenica  Košický Klečenov  Borda-kúpele pozn:kúpele už mnoho rokov nie sú v prevádzke