1. odkaz
  2. odkaz
  3. odkaz
9.7.2007 Nenachádzam dostatočnú odpoveď na otázku, prečo drvivá väčšina historických pamiatok a turistických stredísk v Slanských vrchoch a v podhorí dopadla tak zle. Buď je to úplne zničené, schátrané, nefunkčné. Na Izre som už niekoľko rokov nebol, no po skúsenostiach z predchádzajúcich potuliek po Slanských vrchoch som pesimista. Dnes mám na túru veľmi ťažkého "sparingpartnera" . Berci tohto roku má najazdené na bicykli už vyše 2500 km. Ja z toho možno štvrtinu. Ale sľúbil, že bude voči mne zhovievavý. Zrána je ešte dosť chladno, ale na dnes predpovedajú veľmi horúce počasie. Dávam na jeho radu a pred Slancom odbočujeme doľava smerom na Kalšu. V Kalši nachádzame smerovku na Izru. Hneď tu začína veľmi prudké stúpanie po veľmi zlej ceste. Potom sa stúpanie trochu zmenší a cesta je už pomerne dobrá. Čaká nás asi 9 km trvalého stúpania. Šťastie, že ideme stále cez les,lebo slnko už nemilosrdne pripeká. Cestou stretávame zopár áut, väčšinou s maďarskou poznávacou značkou. Po dvoch, mnou vynútených prestávkach sa dostávame k  jazeru Izra. Môj pesimizmus ma hneď prešiel, pretože sme zistili, že Izra žije, reštaurácia funguje. Nie je tu síce nával, ale niekoľko áut, zopár cykloturistov, skupina  po maďarsky hovoriacich školákov a po obvode jazera veľa rybárov.  Vyhladnutí a vysmädnutí   dávame si  po malom pive a za rozumnú cenu opekanú klobásu. Ideme sa prejsť po obvode jazera, je tam pekne upravený chodník. Zovšadiaľ na nás "útočí" vôňa opekaných rýb, ktoré si rybári opekajú hneď na brehu jazera. V jazere sa kúpe iba niekoľko odvážlivcov, voda je dosť studená. Neviem či tu existuje požičovňa lodiek, lebo móla vyzerajú byť funkčné a na jazere vidno iba jednu loďku. Ešte deväť kilometrov na Izru.

Prázdne móla.

Po obvode celého jazera vedie pekne udržiavaný chodník.

Cestu naspäť volíme cez Slanec. Na najbližšej križovatke odbočujeme doľava. Cesta tu vedie asi jeden kilometer súbežne  s červenou turistickou značkou. Pretože si chceme ešte pozrieť prírodnú rezerváciu Malá Izra ,po tom spomínanom jednom kilometri opúšťame cestu a ideme dole kopcom  smerom na juh asi jeden kilometer po červenej. Značenie je veľmi zlé. Tu sme ešte nikdy neboli. Dostávame sa k značke Pozor štátna hranica. Podľa mapy hranica s Maďarskom je asi jeden kilometer južnejšie. Sme na Malej Izre. Možno to spôsobil terajší supersuchý rok, ale nachádzame tu iba veľmi zarastenú bažinu o priemere asi 150 metrov. Samé papradie a voda úplne pokrytá zelenými sinicami. Mám  stiesnený pocit, akoby toto prostredie nebolo z tohto veku, ale z predhistorických dôb. Určite tu na svätojánsku noc majú stretnutie slovenské a maďarské bosorky. Naozaj, majú bosorky nejakú národnosť? Zrejme asi nie, lebo ja som ešte nepočul o národnostných šarvátkach bosoriek.


Podľa mapy, niekoľko stometrov južne odtiaľjehranica s Maďarskom.

Malá Izra. 

Malá Izra.Papradie.

Znova sme už na ceste. Po chvíli stúpania nás čaká okolo desať kilometrov dlhý  nádherný zjazd po celkom perfektnej asfaltke. Stretávame skupinky cyklistov.  Cestou nás upúta okrem značenia cyklotrasy klasickým zeleným C, ešte jedno značenie a to červené R uprostred zeleného C. Priznávam sa nevedeli sme o nejakej Rakóczího cyklotrase. Dozvedeli sme sa to až od skupinky  cykloturistiek z Košíc až na križovatke s hlavnou cestou do Slanca. O Rákoczího ceste nájdete viac v odkazoch.

Panoráma zrúcanín Slanského hradu.

Cykloturistky od ktorých sme sa dozvedeli o Rákocziho ceste.

Pohľad na hrad
zo Slanca.

Teraz už len prudký zjazd cez Slanec, a jedno dlhšie stúpanie pred Zemplínskou Teplicou. Ťahá ma už len vidina dobre chladeného piva na ktoré ma Berci pozval, až budeme v cieli.  Slnko nemilosrdne ešte páli.

Dĺžka trasy 22 km.    Lesná cesta- Kalša, jazero Izra, Malá Izra, rázcestie nad Slancom, Slanec. Pozn: Celkom dobrá lesná cesta, až na úsek Izra - Malá Izra.

Trasa Kalša Slanec cez Izru na mape  tu......    GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)
Izra na turistickej mape tu.....