11.3.2007 Píšem naschvál Borda kúpele, lebo takto sa toto miesto naozaj volalo, zrejme aby sa to odlíšilo od dediny Borda, ktorá leží asi 2 km západnejšie, do ktorej sa dá po ceste dostať iba z neďalekého Košického Klečenova. Tak teda odbočka na Bordu kúpele je asi 400 m od Dargovského pomníka, západným smerom. Tá odbočka sa volá Mochnáč, je tam aj autobusová zastávka. Treba prejsť asi 3,5km po asfaltke všelijakej kvality. Zázrakom je, že táto cesta je udržiavaná aj v zime. Prívlastok kúpele pre túto usadlosť je už len dávna história. Viem ale, že to tu ako kúpele fungovalo ešte pred druhou svetovou vojnou. Jednalo sa o vaňové kúpele. Návštevníci boli s rôznych vrstiev. Chodili sem nie len majetní ľudia. Vtedy, keď tu na dedinách ľudia nemali vodovod, kúpeľňu, tak taký kúpeľ vo vani bol pre nich vzácny. Borda bola obľúbeným výletným miestom ,hlavne obyvateľom z neďalekých Sečoviec aj po druhej svetovej vojne. Robili sa tu rôzne kultúrne a športové podujatia, napr. každoročne v júni tzv. Stretnutie mládeže z celého okresu Trebišov. V zime sa usporadúvali lyžiarske bežecké preteky, často aj za účastí pretekárov z celého Československa. Potom si tu urobili VSŽ podnikové rekreačné stredisko. Fungoval hotel, reštaurácia, a v blízkosti nej mal pán Jambor celoročne otvorený bufet v drevenej búdke. Po revolúcií v 89-tom "skapal pes". Bola zatvorená reštaurácia, prestali sem ľudia chodiť. Mam taký dojem, že tu na východe platí rovnica "nie je krčma,nie je turistika". Dnes je krásna jarná slnečná nedeľa, je tu prázdno, bez ľudí. Stretli sme tu iba manželský pár z Českej republiky. Veľmi sa čudovali ako sa to tak mohlo nechať spustnúť. Je to obrovská škoda ,lebo toto miesto uprostred lesa je ideálnym miestom pre rodinné výlety s deťmi.

Na tomto odkaze  nájdete zaujímavú  históriu kúpeľov  
Budova bývalého hotela. 
.

Totálne zdevastovaná budova. Je
tam asi 18 kúpeľných miestností,s úplne vyrabovaným zariadením.
 

Pôvodné kúpele.Historická fotka.


Ďalšie fotky na tomto odkaze........

Odkaz na Wikipediu:  Borda - kúpele


1.2.2015 Toto je to podstavec na ktorom niekedy stála socha svätej Alžbety Uhorskej, ktorú dala postaviť grófka Alžbeta Forgáčová z neďalekej Nižnej Kamenice. Viac o histórii kúpeľov sa dočítate na stránkach Pravé orechové  , okrem iného aj toto :
Počas II. svetovej vojny boli kúpele údajne opustené, aj keď na Dargove zúrila jedna z najkrvavejších bitiek na území Slovenska, kde sa straty len medzi vojakmi Červenej armády odhadujú na 20 až 22 tisíc padlých. Koncom januára 1945 miestni obyvatelia našli v kúpeľoch približne dvadsať mŕtvych ukrajinských vojakov, ktorých pochovali pri miestnej kaplnke. Asi o tri mesiace nato ich museli opäť vyhrabať a previezť do masového hrobu vo Svinici. Jeden z dozorcov, údajne muž zo Sečoviec, ktorý na exhumáciu dozeral, si skrátil čas tým, že samopalom rozostrieľal sochu sv. Alžbety pred opusteným domom Alžbety Forgáčovej. Kúpele potom ostali dlhší čas opustené. Za liečivou vodou tu však ľudia chodili aj naďalej.

 30.9 2016 Naštastie,
budova  byvalého hotela sa dostala do rúk nového majiteľa, dúfajme, že aspoň tento kus histórie nebude ďalej chátrať.5.8.20018  Na budove bývalého hotela sa pracuje.2.9.2020

Bývalé kúpele Borda nájdete na mape kliknutim na tento odkaz..........