1.8.2010 Rankovské skaly sme už navštívili pri tejto túre Z Herlian na Skaly pod Pariakovou. Vtedy sme išli z Herlian po zelenej turistickej značke, ktorá sa dotýka hornej hrany Rankovských skál. Okrem jedného miesta, kde je nádherný výhľad na Košickú kotlinu, skaly tu neuvidíte skoro žiadne. Musím priznať, že aj dnes z týchto monumentálnych skalných stien veľa vidno nebolo kvôli hustej vegetácii. Ale možnosť vidieť skaly pod stenou stálo za námahu tam zájsť aj spodnou cestou. Dnes idem teda spodnou cestou k Rankovským skalám z Rankoviec. Priateľ Ivan z Rankoviec mi dal inštrukcie, že ak pôjdem hore dedinou po ľavej strane potoka a potom stále budem pokračovať po lesnej ceste, dostanem sa bez problémov skoro až pod skaly.


Kultúrny dom v Rankovciach

Čo sa človek na takej túre nedozvie

Informačná tabuľa Olšavského mikroregiónu.

Miestny kostol

Cesta povyše dediny.

Prvýkrat sa predo mnou v diaľke objavujú Rankovské skaly

Nedbám na Ivanove inštrukcie. Skaly ma priťahujú ako fatamorgána a tak opúšťam v týchto miestach lesnú cestu a namierim si to priamo k ním cez les, aspoň sa zbavím nepríjemnej páľavy. To som si, ale dal. Predieram sa lesnou húštavou.....

..... až sa dostanem k Rankovskému potoku.

Ale nakoniec  neľutujem, pretože sú tu veľmi pekné veľké skaly obrastené machom. Rozmýšľam nad tým akým spôsobom sa ocitli až tu, vyše 800 metrov od hlavnej skalnej steny.Pretínam cestu po ktorej som mal prísť.

Som na úpätí skalných stien.

Rozprávkovo ba až mysticky pôsobia na mňa tieto skaly rôznych tvarov a veľkosti.


Prírodná rezervácia Rankovské skaly

Nie je tu nijaký viditeľný chodník. Nasleduje asi 150 metrov veľmi prudkého stúpania. To je najťažší úsek dnešnej túry. (niekde je treba ísť aj po štyroch )

Jedna zo skalný stien na ľavej strane Rankovských skál.


A toto je jediný, trochu prijateľný pohľad na skalnú stenu.Ďalej popod skaly vedie miestami celkom dobrý chodníček.

Ďalšia stena, ale celkom ukrytá za stromami. Iba vo vzdialenosti 100 metrov odtiaľto hore je vyhliadka na zelenej turistickej značke

Takýto nádherný výhľad je z vyhliadky. Fotografia z predchádzajúcej túry, po zelenej turistickej značke z Herlian. Kliknutím na obrázok sa zobrazí plná veľkosť.


Najprv sa zdalo, že je to starý odumretý strom. Ale je to skala fantastických tvarov.

Malá jaskyňka

V nej sa uchytil tento suchohríb. (Žeby skalný )

Ďalšia kamenná ihla.

Je to tu doslova prales. Som už pod pravým okrajom komplexu Rankovských skál. Schádzam dole.

Ďalšia malá jaskyňka, vytvorená puklinou v skale.


Pohľad dovnútra.

Tu opúšťam toto rozprávkové kamenné miesto.

Idem už len po lesnej ceste. Zrubová chata s prístreškom vľavo.


Ak sa rozhodnete prísť sem priamo po ceste, na tejto križovatke nezabudnite odbočiť doprava. Je to asi 1,5km od posledného domu v Rankovciach.


Posledný pohľad na úžasné Rankovské skaly zo štátnej cesty pod Rankovcami. (Nadšenie z dnešnej túry ma trochu opustilo po podrobnom preskúmaní poslednej fotky. Ja som v skutočnosti prešiel "iba" popod spodný rad skál. Takže obhliadka vrchných skál bude na jeseň keď opadne lístie, pripojíte sa? )
Horná šípka ukazuje na vyhliadkové miesto, šípka vpravo dole ukazuje približné miesto jaskynky.


Poznámka: Ak vás toto miesto zaujalo, odložte si jeho návštevu na jeseň, alebo jar, keď nebudú listy na stromoch. Vtedy sa dá uvidieť určite omnoho viac.(Neberte to vážne, to miesto je fascinujúce stále )Dĺžka  celej trasy  cca 9 km.    (  len pod skaly)       

Na Google mape tu...

Rankovské skaly  na turistickej mape tu......    GPX súbor na stiahnutie tu.... (kliknite pravým tlačítkom a dajte uložiť cieľ odkazu)