Poznámky a doplnenie poslala pani Agnesa Delimanová.

Toto je vrchol pod ktorým ste šli z Kékedu do Holloházu, Je súčasťou dnes  už nesúvislého hrebeňa obklopujúceho kalderu, kde v strede na ostrove leží Holloháza.

Smerom na Kéked je na cintoríne vpravo zaujímavá hrobka,

V Kekéde je kaštieľ Melczerovcov a potom tam bol hotel ****, ale už dlhší čas je zavretý. Neviem prečo. V areáli sú chránené čierne borovice.. Toto je jedna zo sál tohto kaštieľa.

Kostol by Vám otvorili na počkanie. Tam s tým nie je problém.  ​Tak vyzerá kostol v Kékede zvnútra. Pozerali sme sa cez mreže. Neboli sme úplne dnu, ale aj tak vďačíme tomu chlapíkovi, ktorý nám to bez vyzvania otvoril, keď videl,  že si ho zo záujmom  obzeráme.

Škoda, že ste pred koncom dediny nezabočili k areálu býv. kúpeľov. I to sa oplatí cez bránu vidieť.
​Toto sú bývalé kúpele v Kékede. Tu sochu vidno i od brány. My sme však boli vo vnútri, lebo 2009 bola brána otvorená. Teraz už nie je.

Holloháza leží na ostrove kaldery. a zem je tam vôkol ako špongia. ​Krížová cesta maľovaná na porceláne. Ta je pri tom novom kostole.
15.8. tam zvykne byť deň porcelánu.

​Toto je tiež z porcelánu a na fare je vraj aj oltár z porcelánu, ale ten som nevidela.

Fúzér z ruin vybudovali za rok. A je tam i tento  pekný tájház čiže dedinské múzeum a ďalšie  múzeum je v inf. centre. No tam sú skoro v každej obci tzv. tájházy. Niekde sú zdarma a inde sa doň aj platí. I do niektorých kostolov sa platí., no maximálne 300 Ft.

Pretože ste nešli po ceste tak ste minuli toto. ​Fehér szikla - Biela skala vo Fuzérkomlos, Je to poľovnícky dom, no nielen pre poľovníkov. Má aj muflóniu oboru, no pri nej sme neboli, pretože  sa už zmrákalo.
Reštaurácia je len vtedy otvorená, ak je tam niekto ubytovaný. Ak tam chcete jesť tak sa musíte dopredu ohlásiť, lebo inak tam nikoho nenájdete. Je tam pusto, hoci areál je otvorený, takže pozrieť sa zvonka dá. Pomenovanie dostalo podľa tej skaly za budovou.

Faluház nie je v pravom slova zmysle obecný úrad.  Faluház je v preklade starý dom reštaurovaný v pôvodnom slohu, v ktorom sú sústredené všetky dôležité inštitúcie obce ako je kultúrny dom, knižnica, polícia,  alebo kamerový systém obce, telefón, pošta, zdravotné stredisko i obecný úrad.

 Vo Filkeházi pod kostolom je fara a mohli ste si ho pozrieť aj zvnútra. Čo sa týka náboženstav na 1. mieste sú reform. na  2. gr. kat.a až na  3. r. k. kostoly nájdete v tejto župe a podľa toho viete, aké bolo jeho pôvodné obyv.  Tu bolo rusínske..​Ikonostár vo Filkeháze.
Doň sa neplatí, ale treba sa s duchovným dohodnúť, lebo nemusí byť doma.

Vo Fuzérradványi je nádherný park  - arborétum pri kaštieli a ten je zdarma. Platí sa len do kaštieľa. Mohli ste kľudne doň vojsť. Je otvorený až do noci.  Choďte tam 23.10 alebo 20.8. Vtedy bude doň zdarma vstup. I 15.3., ale to už bolo.

Toto je mapka areálu  arboréta, jediného v tejto časti župy.

Z Vilypuszty ja som pred pár rokmi práve cez ten vchod vnikla do parku, ale vtedy nevyzeral tak ako teraz- Vtedy bol park rozdelený na časť patriacu ku kaštieľu a na voľne prístupnú časť.​Tento mostík bol mimo areál kaštieľa. teraz je vynovený a pri ňom je krásne jazero.

Tu je ten most vynovený.

Vo Vylvitányi je krásna do dreva vyrezávaná reliefová kalvária a ten kostol je tiež krásny aj zvnútra.  jedna z drevorezieb  na kalvárii.

Pohľad z kalvárie na pohorie.

Vo Felsoregmec je arpádovsky kostol. Oplati sa aj zvnutra vidieť.

Za ním smerom ku hranici je zastávka NCH, lebo v tých miestach pred miliónmi rokov bolo more. Tanosvény je náučný chodník. ​Lenže u nich sú náučné chodníky NCH veľmi zle značkované. Značka v tvare  písmena T

 Tento nezmysel pri pohraničnej budove obývanej Rómami  stál  cca 6 miliónov Sk ako ste aj sami videli. A ja som pri ňom bola 1. x v roku 2009. ​Vtedy ešte nebol obitý. Teraz som si všimla na Vašej fotke, že obitý už je.

Vraj odpočívadlo pre cyklistov a inf. kancelária tam mala byť. No odkedy stojí tak je zavretá a nefunkčná.
Kto by aj tam šiel medzi tých 6 pobehujúcich rómskych psov a deťúrencov.
Ešte by bol o niečo ľahší.
Toto by malo vidieť vedenie EÚ, či je možné, aby to stálo toľko ako sa píše na tabuli, lebo  ak porovnáte obe strany tak na našej strane povrch neupravili,  pritom ide o autocestu.
Ešte sa aj tým pýšia,  hoci aj v Michaľanoch niektorí nad tým nezmyslom krútia hlavou.


Nabudúce ak niekam pôjdete tak Vám ku trase môžem pridať potrebné informácie. No zájdite cez týždeň alebo teraz i v sobotu cez letné prázdniny do ich IC v Sátoraljaújhely, kde dostanete zdarma všetko aj mapy žúp a miest i v slov. jazyku. Jedine čo je na predaj je turistická mapa pre peších a cyklo za 1200 Ft. Ináč za nič neplatíte. No je tam toho toľko, že  ani za celý deň všetko neprezriete. I brožúrky sú zdarma.S pozdravom DelimanováPokračovanie Podhorím 14

Vśetky etapy Podhorím Slanských vrchov

.