8.9.2013 Dnes je asi posledný pekný deň tohto nepríjemne horúceho a suchého leta. Na Zemplíne nezapršalo poriadne už dva mesiace. V lese je tiež enormné sucho, potoky väčšinou úplne vyschli. Po dlhšej dobe som skúsil na bicykli prejsť peknú trasu okolo kopca Bogota (856m) ležiaceho južne od Dargovského priesmyku.


                 
Pokosená lúka za Sieňou bojovej slávy na Dargovskom priesmyku.

Začiatok lesnej cesty, ktorá je totožná s oficiálnou cyklotrasou prechádzajúcou celé Slanské vrchy.

Na oblohe nie je ani mráčika.

Asi 2 km od priesmyku je "križovatka" lesných ciest na Vlčej lúke. Cyklotrasa pokračuje ďalej strednou cestou od tohto miesta až na Bogotu perfektnou novou asfaltkou. Cesta vpravo vedie až do obce Svinica, po nej by som sa chcel dnes vrátiť. Cestou vľavo sa dajú obísť Veľký a Malý Žiar, v zime je tadiaľto pekná prechádzka na bežkách.

Už dávno nepoužívaný kameňolom.

Lúka Poľana. Vľavo je dosť zanedbaná studnička, vpravo hlbšie v lese sa nachádza poľovnícka chata.


Bodliaky sa vysemeňujú 

Na zákrute Barnakut. Tu sa asfaltová cesta prudko zatáča vpravo. Ľavá odbočka vedie popod Žiare a konči na Vlčej lúke. Pravou odbočkou sa dá dostať na  Vrchný kameň a Kapoveň.

Poľovnícka chata pred Maliniakom.

Veľmi pekný výhľad je odtiaľto do údolia PR Kačmarka.

Kóta Maliniak (710m) Cesta je stále perfektná. Lesnou cestou vľavo vedie zelená turistická značka z Bogoty cez PR Kačmarka až do Z. Teplice.  Pozri aj tu.....

Kzižovatka za Maliniakom. Cesta rovno pokračuje prudkým stúpaním (cca 1,6 km) na vrch Bogota (856 m). Dnes ma to trápenie až hore na Bogotu nejako neláka . Odbočujem vľavo.
Bogota na jednej z naších prechádzok pozri aj tu....

Tu je cesta už o poznanie horšia.

Necelý kilometer za Maliniakom je Okrúhly vrch, na ktorom stál niekedy nádherný Lovecký zámok.
Pozrite ako niekedy vyzeral  Lovecký zámok....

Na tejto križovatke tvaru V sa spája cesta idúca východne popod Bogotu s cestou idúcou západne popod Bogotu. Cesta rovno pokračuje do Slanca.


Pravá cesta - príchod, ľavá návrat. Žlto kvitnúca invázna Zlatobyľ nádherne rozvoniava celú lúku. Včíelky tu usilovne zberajú posledný nektár.


Bývala zvernica Črepník....

... a pri nej je táto lesnícka chata so zaujímavým názvom Rakaťa.

Užívam si asi 5 km väčšinou mierneho zjazdu po perfektnej ceste.....

.... až sa mi zrazu otvoríl výhľad na Svinicu. To som teda nechcel. Opantaný nádhernou jazdou som zabudol odbočiť na Veľkej lúke. Teraz mám dve možnosti. Buď pokračovať do Svinice a frekventovanou cestou ísť na Dargovský priesmyk, alebo vrátiť sa asi 2km pomerne veľkého stúpania na Veľkú Lúku. Zvolil som druhú možnosť.

Veľká lúka. Je vzdialená od vratnej križovatky "V" asi 4,5 km. Tu treba odbočiť vpravo.
Poznáte ju podľa krížika umiestneného na strome vľavo.

Návrat na Vlčiu lúku.

Jeden z mála dnešných výhľadov. Pohľad na Makovice a Rankovské skaly vľavo.Poznámka : Berte to ako typ na príjemnú nenáročnú vratnú cyklotrasu. Ide sa väčšinou v tieni lesa,  bez nejakých poriadnych výhľadov.

AB