19.11.2014   Výlet na hrádok  Bodoň a kopce Obadová a Kráľová je dôkazom, že za doslovne pár hodín (asi 4 hodiny čistého času bez prepravy autom) sa dá absolvovať veľmi príjemný výletík, ktorý poteší oko a pohladí dušu.Navyše sme tento výlet brali aj trochu "hradologicky", obzerali sme, ako to vyzerá na hrádku Bodoň, odkiaľ sme mali správy, že sa tam niečo deje.
Musíme pochváliť kolegov zo skupiny Bodoň (alebo Bodoňovica?) , http://bodonovica.webnode.sk/o-nas/  , že okolie hrádku smerom na východ je esteticky v poriadku, sú tam pre turistov lavice a stoly, ohnisko, len smerom na sever treba minimálne jednu poriadnu brigádu,kde by sa pozbierali a popálili konáre, aby to na sever od hrádku bolo tiež estetickejšie.Možno by sme aj prišli na brigádu.
Oceňujeme poriadok okolo lezeckých stien, nové istenie na vrcholoch skál, novo vyložené chodníky na hrádok a k studničke, tam sa urobilo asi najviac práce.Oceňujeme aj infotabuľu a vrcholovú knihu.No a na záver konštatovanie: stretli sme na hrade veľa turistov, medzi nimi už aj takých "múdrych", ktorí sa pýtali, kde je nejaký správca hradu, ktorý by poskytoval služby, napríklad by ich informoval o histórii hradu, o jeho konzervácii a podobne.Tento mudrc si tam hore chcel kúpiť aj pivo.Obzeral sa, kde je smetný kôš.
Trochu nám tento milovník prírody pokazil pohľad na hrádok, pretože je dôkazom stavu našej chorej spoločnosti,kde sa časť obyvateľstva domnieva,že dobrovoľníci a členovia občianskych združení zachraňujúci hrady by po pracovných čistiacich akciách v sobotu (väčšinou zadarmo) mali ostávať aj na nedele a sviatky, aby "pánom turistom" slúžili aj v tieto dni a poskytovali servis.Dotyčnému pánovi ani na um nepríde, že to aj on sám by mohol v sobotu prísť na hrad, doniesť si sekeru, hrable... a mohol by pracovať.Zadarmo.
Ale zbytočne sa rozčuľovať.Príroda Slanských vrchov nás bohato odmenila.Je tam naozaj krásne.  

                        Dĺžka celej trasy cca 10km.

Foto: Peter Eperješi

Komentár:  Ing. Janko Ducár

Pozrite si ešte  Projekt revitalizácie okolia Bodoňa.....Vychádzku začíname od rampy vo vyústení Rácovej doliny, kde je malé parkovisko..

Jeseň už končí.Navyše v tú nedeľu bolo na november veľmi teplo.

Nová infotabuľa pod hrádkom Bodoň.

Detail novej infotabule.

 Turistický smerovník.
Tu stála veža - kamenná veža hrádku Bodoň. Niekto ale rád hovorí o hrade Bodoň. Hrad alebo hrádok? Ťažká otázka.

Hrdé pomenovanie Hradná veža. Pekná práca. Zvyčajne sa na hradnú vežu pozeráme očami smerom dohora. Na Bodoni je to naopak, pozeráme smerom dole. Ale veža tu bola. Len ju treba vykopat a vymurovať. 
Pohľad od východu zo skalnej plošiny smerom na západ, na vnútornú hradnú plošinu.

Východná skalná plošina s istiacimi bodmi pre skalolezcov.

Skalné okno na južnej strane.

Chodník ku studničke vyložený plochými kameňmi.
Pohľad na južnú skalnú stenu.

Studnička pod hradom.

Čistá voda vyvedená zo studničky.

Krásne vysoké skalné steny.

Skalné steny ako kolmé hradby.

Spomienka na kamaráta.

Lavička pod lezeckou stenou, schránka pre vrcholovú knihu.Starú knihu nejaký primitív spálil v ohnisku.

Sedlo medzi kopcami Obadová a Kráľová. 

Vyšná Obadová.

Zmiešaný les.

 Pohľad z vrchola Kráľovej na bývalé lesnícke učilište  - vpravo.

Skalná rampa vo svahu severne od vrchola Kráľovej.

Takýchto skalných krásavcov je tam viacero.