Na tejto stránke sú zimné zážitky "postarších"  chlapcov zo Sečoviec z okolia Dargovského priesmyku, lokality, ktorú majú v Slanských vrchoch najbližšie.


14.4.2013 (Skoro) jarná prechádzka Bačkovskou dolinou.

Dúfajme,že toto je už posledná "zimno-jarná" túra a jar tu už ostane.

VITAJ JAR  


V takomto modrom "jazierku".......

.......je schovaná "žabia pôrodnica"  

Drevený relief.

Prvé kvietky.

Podbeľ.

Celou cestou nás sprevádza hukot tečúcej vody.

Zdá sa, že pri chatke pod Parustanom by sa ešte zišlo "zimné" obutie.

Leží tu ešte dosť hrubá vrstva snehu.

Ešte jedna zaujímavosť na koniec. Pri ceste sme našli takýto deravý kameň v ktorom je "vyvŕtaná" asi 4 centimetrova presná diera. Je to vytvorené ľudskou rukou, alebo je to výtvor prírody??????

7.4.2013  Táto neskutočne dlhá zima nám uź lezie na nervy.
Aj vám?  Dnes sme sa prešli zimno-jarnou prírodou cez Malý a Veľký Žiar. Na južnom svahu Veľkého Žiaru sme našli prvých poslov jari, snežienky.
Teplota +3 stupne Celzia. Studený vietor. Na severných svahoch sa ešte drží nejaký sneh.

             


Hlboké údolie potoka Jastrabec prameniaci pod kopcom Tereš. Pokračuje ďalším údolím medzi kopcami Ploská a Vraniou Horou, vlieva sa do Svinického potoka v obci Svinica.

Je milé stretnúť v ľudoprázdnych Slanských vrchoch na túre kamarátov.

Prešli sme cez nevýrazný kopec Malý Žiar. Pred nami je kopec Veľký Žiar s jeho skalným bralom.
Viac fotiek nájdete tu....

Prvé snežienky na južnom svahu Veľkého Žiaru.

Na lesnej ceste severne od Veľkého Žiaru je ešte asi 30 cm rozmoknutého snehu.


Pod cestou sme naďabili na asi 4 m vysoky samostatne stojací pekný kameň. Z tejto strany trochu pripomína hlavu poznačenú smútkom. Široko ďaleko na okolí nemá nijakého kamaráta a tak smutne už tisícky rokov osamotene sa pozerá do hlbokého údolia Žiarského potoka(povyše Dargova sa vlieva do potoka Trnávka). Pre jeho vypúlenú hornú peru sme ho nazvali "Gamboš"1.4.2013 Dnes je síce Veľkonočný pondelok, ale pre nás to bola doslova krížová cesta. Hmla, -1 stupeń Celzia. Najhoršie je na tom nerovnomerne zľadovatelý sneh na ktorom sa nevyspytateľné šmyka. Ešte šťastie, že sme lyže nechali dole.
Pre porovnanie, takéto počasie bolo v okolí Dargovského priesmyku pred rokom....

Cesta pod Pecami. Pod zamrznutou vrstvou snehu počuť bublať tečúcu vodu, do ktorej sa nám podarí občas zapadnúť.

Deprimujúci je pohľad na popadané stromy po nedávnej víchrici.

Zahmlený vrchol Lazov.24.3.2013 Zimná prechádzka  Bačkovskou dolinou na Parustan  


23.3.2013 Zima naďalej pokračuje. V okolí Dargovského priesmyku pribudlo cca 20 cm nového snehu (akurát na bežky). Studený vietor. Pekný slnečný deň. Teplota -8 stupňov Celzia. (Aký to paradox, pred rokom 25.3.2012 bola teplota na Lazoch + 20 stupňov Celzia) Pozri tu...
Zaujímavé kopčeky.20.3.2013 Dnes je prvý jarný deň. Tu "hore" je ešte celkom pekná zima, aspoň čo sa snehu týka. Prešli sme sa v okolí Holubej hory.


Holubia hora na mape        


Vyhliadka pod Holubou horou.

Pohľad na Bogotu z vyhliadky.


Severná strana Holubej hory je posiata vyvrátenými stromami po poslednej víchrici. (Tmavé kopčeky sú korene vyvrátených stromov)

V týchto miestach je ešte okolo 50 cm snehu.17.3.2013 Cez Mošník. Tak to teda bola poriadna snehová víchrica, ktorá sa prehnala vo štvrtok a piatok cez Slovensko. Zanechala stopy aj v Slanských vrchoch.
Borda, Lazy, Mošník, Herlianske sedlo, Borda. Viackrát sme sa chystali túto trasu prejsť. Až dnes sa nám to podarilo za nádherného slnečného počasia aj vďaka už spomínanej víchrici.
Teplota okolo nuly, hrúbka snehu rôzna, od 20 do 50 cm.


               


Pri drevenom kríži nad Bordou leží prvá obeť víchrice, statná borovica.

Tieto dva smreky tvorili nádhernú scenériu na kóte pod Pecami.

Jeden je na zemi druhý spadne každú chvíľu.

Hrebeň Lazov tiež pokrývajú vyvrátené stromy.

Z Mošníka sa prvýkrat spúšťame po pripravovanej ceste, ktorá bude spájať Herlianske sedlo s mošníkom. Tu má stáť riadiace centrum letovej prevádzky.

Pohľad smerom na Vranov n. Topľou

Nádherný zjazd po celkom dobrom snehu.Pod Vlčími skalami nad Herlianskym sedlom.

Herlianske sedlo (Banské mlačky)

Štátna cesta Herľany - Banské je v zime neudržiavaná, prejdu po nej iba terénné autá. Nám to vyhovuje. Ponúka sa nám parádny a bezpečný zjazd po serpentínach tejto cesty.

Odbočka na lesnú cestu smerom na Bordu, je už na miestach vystavených slnku niekde bez snehu, ale dá sa po okraji v pohode prejsť.


Zanedbaná studnička Hubert.

Posledná dnešná prekážka, ďalší vyvrátený strom.

Poznámka: Usúdili sme, že toto je asi najzaujímavejšia lyžiarska trasa v okolí Darg. priesmyku.  A takto to dnes vyzeralo južne od Dargovského priesmyku.  Foto a komentár Marián Jaššo

Začíname pešiu túru, lyže na ceste po červenej nie. V lese ešte dostatok snehu. Nového okolo 15 cm.

Slniečko svieti. Teplota – 2° C. Čaká nás pekný slnečný deň v Slanských vrchoch. Hor sa v pred.


Dargovský priesmyk

Skládka dreva na Vlčej lúke.

Spálený vrch

Údolia pred chatou Dolina.

A takto dnes vyzerá Barnakut.

Ľadové korene.

Aj takýto ľad bol na ceste k Barnakutu.

5.3.2013 Dargovský priesmyk - Tereš a späť popod Malý a Veľký Žiar. Zase je krásny slnečný deň. Kvalita a výška snehu je rôzna. Zatiaľ čo na severných miestach je asi polmetra zmrznutého snehu, na južných rýchlo ho ubúda. Túto trasu sme už túto zimu absolvovali. Dnes sme ju trochu pozmenili. Pretože cesta z Bogoty je pre bežky úplne nepoužiteľná, z Tereša sme sa spustili rovno dole na Barnakut a potom ďalej popod Žiare.

             


Hneď za priesmykom na tomto mieste odbočujeme z lesnej cesty vpravo.

Tu na severných svahoch vládne ešte pekná zima.


"Vrcholová" fotka na Tereši.

Pod Terešom.

Prekračujeme cestu nad Barnakutom.

Barnakut. Zima nezima, ťažba dreva je v plnom prúde.

Južné svahy Malého Žiaru sú už skoro bez snehu.

Tiene na protiľahlom kopci.

Pod Veľkým Žiarom je ešte snehu habadej. Ak nepríde enormné dlhotrvajúce oteplenie, v týchto miestach sa bude dať ešte dlho lyžovať.

Zimná idylka.

Na Vlčej lúke prechádzame cez "nezjazdnú" cestu znovu do lesa.
3.3.2013 Bačkovská dolina. Od futbalového ihriska až po druhu závoru je cesta suchá, ďalej zľadovatelá.

Bačkovský potokNajužšie miesto v Bačkovskej doline.

Dva menšie ľadopády.28.2.2013 Dargovský priesmyk - Mošník. Jar nezadržateľne klope na dvere. "Dole" je to už úplne bez snehu. Dnes ponad Sečovce prelietavali divé husi. Tu hore je ešte dostatok snehu na bežky. Využili sme dnešný nádherný slnečný deň pri teplote okolo +6 stupňov Celzia. Po jarnom firne hrúbky 10cm pri priesmyku až 50 cm na Mošníku sa celkom dobre ide.

                 


V týchto miestach je cesta prepluhovaná.

Pod hrebeňom Cigan.


Lazy, horná lúka.

Sedlo pod Mošníkom.

Na Mošníku.

"Cesta" dole.23.2.2013 Dargovský priesmyk - Lazy. Asi 30 - 50 cm mokrého snehu. Teplota +3 stupne Celzia. Po červenej turistickej značke,potom odbočenie vpravo popod hrebeň "Cigan".Pohľad na južný Zemplín.

Skaly pod Ciganom.

Na vrchole Pece. Foto Zdeno J.


Na Lazoch je toľko snehu.


21.2.2013  Borda - Herlianske sedlo. Asi 10 cm nového prachového snehu. Polooblačno. Podľa predpovede počasia sa zdá, že tu v relatívne nižšej polohe cez víkend zima asi skončí. "Presunieme" sa vyššie
17.2.2013 Dargovský priesmyk - Tereš. Zamračené, asi -3 stupne Celsia. okolo 4O cm zmrznutého snehu.
Niekoľko metrov za priesmykom odbočujeme vpravo, pretože úsek priesmyk - Bogota po lesnej ceste je v terajšej dobe absolútne pre lyže nevhodný. (ľad)

Tereš - na hrebeni.

17.2.2013  Mošník. Foto Zdeno J.

17.2.2013  Mošník. Foto Zdeno J.9.2.2013 Trasa okolo Holubej hory. Zamračené, slabé sneženie, teplota cca -2 stupne Celsia. Pod hrebeňom Lazov búrlivý studený vietor.

Ideme z Bordy "strednou" cestou.

Pod hebeňom Lazov je neprešľapaná stopa. Lyže sa hlboko zabárajú. Fúka nepríjemný vietor. Dole ideme západnou stranou popod Holubiu horu.

Pod Holubou horou objavujeme tohto nádherného asi 5 metrov vysokého kamenného "Chlapíka". Obchádzku teda neľutujeme. Na jar sa tu určite vrátime "zdokumentovať" túto skalu, aké sa tu v okolí často nevyskytujú.

Dnešná trasa na Turistickej mape tu.....  (V niektorých verziach IE nefunkčné)


5.2.2013 Borda - Herlianske sedlo. Zamračené, hmla, občasné sneženie. Teplota okolo nuly. Asi 5cm nového snehu. Na vrstvičke nového snehu, lyže nekĺžu tak dobre ako by sme si priali. Stopa celkom fajn.  
 Herlianske sedlo.

Trasa  Profil

3.2.2013 Lazy.  Búrlivý severný vietor, zamračené, -5 stupňov Celzia, asi 10 cm nového snehu. Zdá sa, že zima sa vrátila. Pretože cesta z Bordy na Lazy po modrej je dosť rozbitá od lesných strojov, dnes sme sa na bežkách vybrali tzv.strednou cestou, ktorá vedie popod Holubiu horu a konči na hrebeni Lazov. Dĺžka trasy asi 5 km.
 Pozri na mape....  (V niektorých verziach IE nefunkčné)


Je tu dostatok snehu

Košická kotlina je skoro bez snehu


Zima ukazuje svoju krásu.


Krátke občerstvenie a rýchlo utekáme tou istou cestou dole, pretože tu sa pri takom silnom studenom vetrisku nedá dlho vydržať.
Predchádzajúci rok 2012