24.11.2012 som sprevádzal skupinu turistov z Klubu prešovských turistov. Trasa bola v druhej polovici odlišná od tej minulej, pretože z Malej Sobranej sme vyšli na Veľkú Sobranu a túlali sme sa po okolí. Členovia tohto klubu sú mi sympatickí okrem svojich ľudských vlastností aj preto, lebo pochopili, že najkrajšie prírodné a kultúrne pamiatky sú mimo značkovaných turistických chodníkov. Celý deň sme turistickú značku nevideli, a ani nám nechýbala. Vyrazili sme z centra obce Žehňa.Trasa viedla okolo evanjelického kostola, v areáli ktorého je aj krypta Kecerovcov s erbom. Smerom na juh sme prišli k lúke Baracka s prameňu, ktorý nikdy nezamŕza. Tu niekde boli príbytky eremitov, mníchov. Zo slovenského slova brat, ktorý sa v maďarskom jazyku zmenil na barát, vznikol názov Barátska - dnešná Baracka. Žiadne baracky (marhule) tam nikdy nerástli... Potom som skupinke turistov ukázal Veternú dieru,kamenný kruh, sochu Dažboga, mohutné brečtany... Zo sedla za Malou Sobranou sme sa vybrali na vrchol Sobranej, v našom ponímaní teda Veľkej Sobranej. Na samom vrchole sa nachádza mohyla M.R. Štefánika. Podľa mojich informácií ju začali vytvárať deti zo Základnej školy v Drienove. Každý kameň bol vynesený z úpätia Zobranej.Na jednom kameni je aj vysekané meno nášho velikána 20.storočia. Späť k Malej Zobranej sme sa dostali po východnom svahu po lesnej ceste a potom strmou úžľabinou smerom na sever.
Od lúky Baracky sme sa vydali cez potok obzrieť z diaľky zaujímavú pamiatku v osade obce Mirkovce s názvom  Potôčky - kaštielik rodiny Kecerovcov, v súčasnosti prerobený na dva byty. Tento kaštielik je vybudovaný pre náš šarišský región netypickým spôsobom - je to stavba z drevenej nosnej konštrukcie, kde sú steny medzi trámami vymurované bežnýni stavebnými materiálmi,napríklad tehlami. Český názov pre takúto stavbu je: hrázdená stavba.Zo západnej strany sú zaujímaví dvaja bieli draci.
Osádka jedného auta s našim fotografom Tiborom ešte navštívila evanjelický kostol a jeho blízke okolie.
Verím, že sa turistom-pátračom naša vychádzka páčila a že fotkami inšpirujeme ďalších záujemcov, ktorí zatiaľ túto časť podhoria Slanských vrchov nepoznajú.  

Text: Ivan 

Foto: Tibor Czebe
Žehňa - evanjelický kostol a.v.


Interiér kostola.

Hrobka Kecerovcov

Erb Kecerovcov

Lúka Baracka...

...so studničkou (prameňom)

Prvé skaly malej Zobranej

Brezovník obyčajný

Malá Zobraná - vrchol - priepasť "Veterná diera"

Priepasť "Veterná diera"

Zostup z Malej Zobranej

"Lesné" útvary ("tvary")  

Veľká Zobraná - vrchol - "Štefánikova mohyla"

Veľká Zobraná - vrchol

Muchotrávka červená ?

Brezovník obyčajný

Pakosť smradľavý

Hluchavka škvrnitá

Čo je toto tu?  

Mirkovce - kaštielik Kecerovcov

Mirkovce - kaštielik KecerovcovMalá Zobrana na turistickej mape tu....

Niekoľko ďalších obrázkov tu....    alebo tu.....