Dňa 18.11.2012 som využil ponuku pána Dušana Bulnu, rodáka zo Žehne, ktorý ma kontaktoval a chcel mi ukázať tajomné miesta v okolí Žehne.
Z prvej polovice trasy môžem dodať pár fotiek a informácií, druhá polovica je podľa našej dohody utajená.

Poznámka: Táto lokalita sa niekde uvádza ako Zobrana inde ako Sobrana. Pozri - Zobrana,   Sobrana.
------------------
Pán Dušan Bulna ako prvý pred viacerými rokmi upozornil prešovských jaskyniarov na tajomný kopec Malá Sobrana a ukázal im dieru - Veternú dieru na jeho vrchole. Potom nasledoval prvý jaskyniarsky prieskum, prvý článok s mapou. Neskôr po prečítaní tohto článku som na toto tajomné miesto okrem jaskyniarov z nášho jaskyniarskeho klubu doviedol aj starovercov či rodnovercov, a tí tu robia hlavne v čase okolo zimného slnovratu svoje predkresťanské obrady.Viac na stránke www.svatohaj.sk. Je to ideálne miesto, blízko je Prešov i Košice, výstup na kopec nie je náročný. Ešte chcem upozorniť, že staroverci sa o túto oblasť starajú, a už niekoľkokrát vyčistili Veternú dieru, dôležité zimovisko salamandry škvrnitej, ktorú miestni volajú "šľepi jaščur".Na vrchole upravili plochu pre obrady, a to prírodným a prírode neškodným spôsobom, ba postavili aj malú zábranu z dreva a kameňa, aby tam nikto nespadol. V minulosti tam vraj tiež bola drevená ohrada, aby tam nepadali ovce...Takže sa robí len to, čo tam bolo kedysi.
Máme potvrdené, že na Malej Sobranej bolo kultové miesto našich predkov, kde sa konali "sobory". Podobné miesta na Slovensku sú Zobor nad Nitrou, Zborov pri Bardejove alebo na Kysuciach a takých miest je mnoho v slovanskom svete. Neskôr aj na Malej Sobranej boli slovanskí žreci vystriedaní mníchmi.
Do jedného kmeňa na východnej strane kruhu z kameňov rodnoverci vysekali tvár Dažboga a osemlúčovú svastiku v smere Posoloň, teda v smere hodinových ručičiek, v smere energie zostupujúcej od Slnka.
Som rád, že Správa slovenských jaskýň pozitívne zareagovala na žiadosť Speleoklubu Šariš a nainštalovala ku vchodu do Veternej diery tabuľu s opisom prírodnej pamiatky.
Dúfam, že neznámy úchylák, ktorý doteraz už niekoľkokrát nahádzal kamene do Veternej diery, s touto "aktivitou" prestane. Ako ho objaviť? Nainštalovať tam fotopascu? Alebo spraviť prednášky o ochrane jaskýň v okolitých dedinách?
V spomínanú nedeľu už fungovala ventarola Malej Sobranej v zimnom režime, teda cez spodný otvor (a asi aj iné dolné jaskynky) sa nasával studený vzduch a horným otvorom fučal teplý a vlhký vzduch.
Celý kopec je dutý, teplý,sneh sa na ňom udrží len krátko. Rastú na ňom mohutné popínavé brečtany, paprade.
Tento kopec má silné genius loci, vrelo odporúčam.
Pod Malou Sobranou je niekoľko malých miestnych kameňolomov, najväčší je v okolí Zimnej diery, kde sme našli aj záseky pre odťaženie kamenného bloku.
Verím, že toto čarovné miesto nájde ďalších obdivovateľov.
Ivan 
Malá Zobrana.

Informátor pred Zimnou dierou.

Záseky v kameni  pri Zimnej diere.

Zimná diera a okolie (bývalý lom).

Infotabuľa.

Kruh z kameňov a Dažbog.

Dažbog a svastika.

Kamene vyhádzané z Veternej diery.

Veterná diera (aj Cepla dzira).

Ďalšia nezameraná jaskynka, či skôr puklina sa nachádza blízko Zimnej diery..

Pohľad do Veternej diery.

Brečtanom je tu dobre.


Denník Korzár  uverejnil 22.11.2007 článok o tejto lokalite, nájdete ho na na tomto odkaze.

Malá Zobrana na turistickej mape tu....