28.9.2008 Keď mi Janko ráno zavolal, že idú preskúmať Hornú dieru, mal som trochu obavy. Neveril som,že sa nájde nejaký samovrah, ktorý sa spustí do novoobjavenej priepasti. Našli sa dokonca dvaja. 


Aktéri sa pripravujú.

Jaskyniarske pomôcky.


Brrrrr.....

Martin je pripravený vstúpiť do neznáma.

O chvíľu mizne v podzemí. Držíme mu palce, aby sa šťastlivo aj naspäť "vynoril". Bude to iba kolmá diera, alebo to dole pokračuje aj vodorovne?

Po polhodine je hore v poriadku, ale zadýchaný. Dozvedáme sa, že nie je to iba kolmá štyridsať metrová diera, ale tiahne sa aj horizontálne smerom k spodnej Vitrovej dzire.

Na zostup sa chystá Gabika.Zasa tŕpneme polhodiny, až kým sa Gabika neobjaví.

Aj ona  má z toho radosť. Klobúk dole Gabika pred tvojou odvahou.Dávame zábranu nad nebezpečnú priepasť. Zábrana ale umožňuje vstup netopierom, ktoré sa tu  zdržujú. Dúfam, že uvidíme aj fotky zovnútra jaskyne, ktoré urobila Gabika, a aj si prečítame podrobnosti tu na tomto odkaze  https://speleosaris.estranky.cz/clanky/horna-vitrova-dzira.html

Odchádzame so silnými dojmami a s dobrým pocitom, že sa všetko šťastlivo skončilo. Ďakujeme členom Speleoklubu Šariš.8.2.2014  Členovia jaskyniarskej skupiny Speleo Šariš zostúpili na dno Vitrovej Dziri v Slanských vrchoch. Nameraná hĺbka je -55m čím sa táto priepasť stala najhlbšou priepasťou v pseudokrase na Slovensku.

Pozrite si video z tejto akcie tu......


11.2.2018    https://speleosaris.estranky.cz/clanky/vitrova-dzira-2018.html