14.9.2008  Dnes sme sa znovu presvedčili. že tak skromné pohorie, akým sú Slanské vrchy vie stále niečím prekvapiť. Dnes to bolo úžasné, doslova "hlboké" prekvapenie. Janko (alias Ivan) zo Speleoklubu Šariš v Prešove splnil svoje slovo z pred vyše mesiaca, že príde aj s kamarátmi zmerať "Vitrovu dziru". 


Jano, Gabika a Fero sa prezliekajú do jaskyniarského výstroja.

Pri diere si chystajú náradie.


Hlavná "meračka" Gabika so svojím prístrojom pred vstupom do jaskyne.

V jaskyni.
Po vyše hodine prvý vychádza z jaskyne Fero. My "diváci" sme zatiaľ v chladnom vetre pri okolo 10 stupňoch Celzia poriadne premrzli.

Zľava Fero, Gabika a Jano. Predbežne výsledky ich merania: Celková dĺžka jaskyne je 38 metrov, šírka niekde aj 2 metre. "Komín" približne v strede jaskyne, výška 7.8 metra. Dúfam, že Gabika nám poskytne presnejšie údaje aj s nákresom po spracovaní merania.
Keď kliknete na tento odkaz https://speleosaris.estranky.cz/clanky/vitrova-dzira.html  dozviete sa čo o tom detailnejšie píše Janko Ducár zo Speleoklubu Šariš.

Moja poznámka: O existencii "Vitrovej dziri" som sa dozvedel od môjho priateľa z Dargova Tomáša Herbsta, ktorý treraz žije na západnom Slovensku. Pred viac ako  tridsiatimi rokmi spolu s kamarátmi z Dargova Petrom Ducarom a Jankom Ducarom neb. (aká symbolická zhoda mien s vyššie spomínaným Jankom z Prešova) pri potulkách lesom objavili kráter na dne ktorého bola diera. Odvážili sa vojsť iba na začiatok. Podľa ich popisu miesta to vyzerá, že sa jedná o tú istú jaskyňu.
Ideme sa ešte poprechádzať po okolí.

Žasneme nad obrovskými andezitovými kameňmiJeden si odvážna Gabika aj odskúša.
To sľubované prekvapenie prichádza až teraz. Naschvál nepoužívam slovo objav, lebo neverím že to čo sme našli  ešte nikto nevidel, nachádza sa to blízko frekventovanej lesnej cesty. Je to diera, ktorej nevidíme na dno. Mne osobne prebehli zimomriavky po chrbte pri pohľade do tej bezodnej priepasti.

Z diery cítiť prúdenie teplého vzduchu.

Gabika a Fero nad novoobjavenou dierou.

Priväzujeme kameň na 25 metrovú šnúru, ktorú Gabika opatrne púšta do hlbiny. Málo. Šnúra sa musí nadviazať. Málo. Ďalšie predĺženie. Konečne, kameň asi dosadol na dno. Vyťahujeme nadviazané šnúrky a meráme celkovú dlžku. Neskutočné, neuveriteľne. Kameň bol v hľbke 39.7 metra. Skoro ako 10 poschodový panelák. Je to len kolmá, skoro štyridsať metrov hlboká diera, alebo sa člení aj vertikálne? Ťažko predpokladať. Žeby "Vitrova" dzira týmto prišla o svoj mesačný primát?

Fero je z toho úplne "paf".

Nakoniec tri spoločné fotky na zadokumentovanie nášho dnešného nečakaného "objavu".
Provizórne zakrývame dieru brvnami s predsavzatím, že v najkratšom čase zabezpečíme dieru dôkladnejšou zábranou. Pretože to čo sme našli je doslova nebezpečná priepasť. 


Pozrite si video natočené 13.2.2014 z tejto priepasti na na tomto odkaze..........
Pokračovanie........