Skalné útvary
späť

BaneBane
V Slanských vrchoch sa nachádzajú dnes už opustené bane, hlavne v okolí Dubníka, Zlatej Bane a Zámutova.
Jaskyne, diery rôzne.Jaskyne, diery rôzne.
Skalné komplexySkalné komplexy
V Slanských vrchoch sa nachádza nespočetné množstvo skalných útvarov. Niektoré majú svoje mená, iné sú úplne anonymné. Keď náhodou poznáte miestny názov niektorej skaly napíšte. Z geologického pohľadu Slanské vrchy tvoria hlavne horniny vyhasnutých sopiek. Drvivú väčšinu povrchu tvorí rastlinný habit. Z tohto dôvodu zvláštnym fenoménom Slanských vrchov sú skalné útvary, ktoré vyčnievajú z tohto zeleného koberca. Rozmanitosť ich tvarov a veľkosti je naozaj pestrá. Niektoré dokonca evokujú myšlienku na ich "neprirodzený" pôvod.
Skaly rôzneSkaly rôzne
Iné alebo neidentifikované kamene. Je mnoho pozoruhodných a zaujímavých skál v Slanskom pohorí. Ak poznáte niečo o nich ,alebo dokonca poznáte pomenovanie dajte to vedieť.
Kamene, kresby, tvaryKamene, kresby, tvary
Detailnejšie pohľady na skaly v Slanských vrchoch ponúkajú nádherné obrazce, kresby a farby. Na niektorých rozlomených kameňoch sa nájdu tzv dendrity - tmavé povlaky na vrstevných alebo na puklinách. Často bývajú kríčkovitého alebo machovitého tvaru, preto sú často omylom zamieňané za odtlačky fosílnych rastlín, obzvlášť machov. Skladajú sa z oxidov a hydroxidov Fe a Mn. Jemné čierne kresby na trhlinách hornín a nerastov sú spravidla tvorené psilomelánom. Vznikli vylúčením z roztokov. Niektoré kamene sú zase zaujímavé svojím tvarom a kresbou.
Vodné plochyVodné plochy
Nájde sa tu zopár vodných plôch. Najväčším jazerom je Izra.

Vygenerované: 21.12.2020 programom Zoner Photo Studio 12
(c) ZONER software