Skalné komplexy
späť

Bačkovská dolina - SokolBačkovská dolina - Sokol
Volá sa to síce Bačkovská ,pretože ňou preteká Bačkovský potok, ale vstup do nej je pri futbalovom ihrisku v Dargove. Je to celkom pôvabná dolina. Ideálna je na cyklotúry a pešie prechádzky v čistom lesnom vzduchu. Vedie ňou 6 km dlhá, pomerne dobrá asfaltová cesta. Nad studničkou pod Babou horou sa nachádza pekné zoskupenie skál, ktorému dominuje skalná stena s názvom Sokol
Podrobnejši popis tu.....  Na mape tu.....
Davidovská skalaDavidovská skala
Túto skalu Davidovčania volajú jednoducho Skala. Obidve serie fotiek sú z tej istej lokality. Skalu však od tých dvoch "sopiek" oddeľuje údolie Olšavy. Prvá séria (bez snehu) bola fotená len z jednej strany, pretože som nemohol prejsť cez potok, a tak som sa vyštveral na jednu z tých sopiek. Druha séria (so snehom) je fotená zase len z opačnej strany, čize zo strany kde je Skala. Dá sa tam dostať zo zadnej strany, viac menej po rovinke popod les.
Fotografie, komentár a lokalizácia na Google maps - © Michal Zubko Davidov.
Ďalšie fotky z Davidova tu.....  Na mape tu.....
Geologické zvláštnostiGeologické zvláštnosti
V Slanských vrchoch sa dá nájsť niekoľko geologických zvláštnosti. Medzi nich patrí stĺpcovitá (v kameňolome Vechec) a vejárovitá (v hornom kameňolome nad Kecerovským Lipovcom) odlučnosť kameňa.
Foto a komentár Ivan Šomjan.
Hermanovská dolinaHermanovská dolina
Unikátna dolina ležiaca asi 3 km juhozápadne od obce Hermanovce. Nachádza sa tu najväčší andezitový skalný útvar v Slanskom pohorí. V údolí Hemanovského potoka nazývaného aj Údolie obrov je mnoho veľmi zaujímavých kameňov.
Podrobnejši popis tu.....  Na mape tu.....
Kresaný kameňKresaný kameň
Kresná skala. Neďaleko Malého Miliča sa nachádza tento skalný útvar. Je zaujímavý tým, že kameň je štrukturovaný do viacuholníkových stĺpcov. kde sa prejavuje stĺpovitá odlučnosť andezitu. Kameň sa tu niekedy ťažil v malej lomovej stene, v súčasnosti sa uvažuje o vyhlásení Kresanej skaly za chránený prírodný výtvor.
Podrobnejši popis tu.....  Na mape tu.....
Lipov kameňLipov kameň
Veľmi pekné súskalie pod Strechovým vrchom. Žiaľbohu z tejto krásy bude asi kameňolom.
Lízaný kameňLízaný kameň
Zaujímavé zoskupenie skál, ktorému dominuje "Lízaný kameň". Je viac legiend vymyslených k tomuto miestu. Jedna z nich hovorí, že kravy, ktoré sa tu nablízku pásli "vylízali" tento lameň do takej výšky že sa pod ním mohli schovať.
Popis trasy tu.....  Na mape tu.....
Ľubovičný vrchĽubovičný vrch
Nachádza sa JZ od Zámutova.
Popis trasy tu.....  Na mape tu.....

Skaly pri MaliniakuSkaly pri Maliniaku
Malé kamenné zoskupenie pri vstupe do PR Kačmarka
Popis trasy tu....  Na mape tu.....
Malý MiličMalý Milič
MazolínMazolín
Na Mazolíne je aj jeden kameň, ktorého tvar a jeho vratká poloha je zujímava.
Podrobnejši popis tu.....  Na mape tu.....
MesareňMesareň
Mesareň. Tieto skaly sa nachádzajú roztrúsene severozápadne od Malých Ozoroviec. Názov tejto lokality pochádza od zaujímavej historky.
Podrobnejši popis tu.....  Na mape tu.....
Miličská skalaMiličská skala
V oblasti Veľkého Miliča sa nachádzajú až štyri prírodné rezervácie. NPR Veľký Milič leží východne od vrchu Veľký Milič a zhŕňa aj jazierko Malá Izra, NPR Malý Milič, NPR Marocká hoľa, a Miličská skala, ktorá bola vyhlásená v roku 1990 na ploche 11,6 ha. ako prírodná pamiatka.
Slanské MoaiSlanské Moai
Slanske Moai.Nádherné útvary, tak trochu pripominajúce sochy Moai na Veľkonočnom ostrove.
Podrobnejši popis tu.....  Ukázať na mape
MohylkyMohylky
Mohylky - zvláštné stojace kamene mystického vzhľadu, pomenované niekde ako menhir, alebo mohylky, ktorých je v severnej časti Slanských vrchov naozaj veľa. Niekde sa uvádza že by sa mohlo jednať o staroslovanské či dokonca keltské kultové miesta. Mohylky - tak je pomenovaný aj kopec v tejto časti Slanských vrchov.
Na mape tu.....
ObláOblá
Oblá. Nadmorská výška 673 m. Hrebeň vzchádza východne od studničky blízko hlavného hrebena Lipová - Menší vrch. Je to tam pekné, ako na iných hrebeňoch, stuhnutých lávových prúdoch. Jaskyne neboli, len zvláštne červené skaly, pukliny, skalné previsy.
Foto a komentár Janko D. Prešov
Podrobnejši popis tu.....   Na mape tu.....
OblíkOblík
Kamene na vrchole Oblíka.
Na mape tu.....
Onderkove skalyOnderkove skaly
Pekná kamenná stena a priľahlý komplex skal neďaleko Bačkovskej doliny. Onderkov kameň - nádherná kamenná mohyla výšky asi 6 metrov, leži asi 200 metrov severnejšie od Bieleho vrchu. Prístup z Dargova alebo z Bačkova.
Podrobnejši popis tu.....   Na Google mape tu.....
PecePece
Zvláštne zoskupenie kameňov, južne od kóty Pece.
Podrobnejši popis tu.....   Na mape tu.....
Rankovske skalyRankovske skaly
Rankovské skaly. Foto a popis Janko D. z Prešova a Peter E. z Košíc.
Prístup z Rankoviec, alebo Herlian.
Na mape tu.....
RebráRebrá
Rebrá -Také výstižné pomenovanie dal niekto zoskupeniu nádherných skál vzdialených asi 800 metrov približne východným smerom od hrebeňa vrchu Lazy. "Schéma" týchto útvarov je si takáto. Kolmo k hlavnému hrebeňu sú v rozličných rozostupoch popripájané hrebene zostupujúce hlboko do údolia. Tieto kolmé vegetáciou pokryté hrebene sú na rozličých miestach prerušené buď skalou, ktorá vystupuje nad terén (niekedy aj 10 metrov), alebo skalou, ktorá vytvára kolmý zráz. A takto sa to môže opakovať až do údolia.
Ako sa tam dostať.....   Na mape tu.....
Skaly pod PariakovovuSkaly pod Pariakovovu
Skaly pod Pariakovou patria k jednemu z najkrajších skalných komplexov v Slanských vrchoch. Skaly boli vyhlásené ako chranené územie v roku 1987, jeho súčasná rozloha je 60 ha. Nachádzajú sa asi 7 km vzd. čiarou JZ smerom od obce Juskova Voľa. Mnohé zo skalných útvarov majú bizarné tvary podľa čoho dostali svoje názvy, ako Skalný hríb, Kamenné srdce, Obria skala. Na obrázkoch je iba zlomok tej nádhery čo sa tu nachádza.
Podrobnejši popis trasy tu.....  Na mape tu.....
Veľký ŽarVeľký Žar
Malý a Veľký Žar. Dva kopce, nachádzajúce sa južne od Dargovského priesmyku sú naozaj ako dvojičky pripútané k sebe mierne klesajúcim hrebeňom v dvoch sedlách. Zaujímavosťou je, že kopec o 24 výškových metrov nižší, má názov Veľký Žár. Tento menší zmätok v pomenovaní mohlo spôsobiť to, źe Veľký Žár je čo do šírky naozaj mohutnejší, alebo to, že zo Zemplínskej strany sa tento zdá vyšší. Malý Žár (732 m.n.m) je na vrchole nevýrazný kopec označený kôpkou kameňa s číslom kóty 4. Vrchol Veľkého Žáru (708 m.n.m.) sa na južnej strane ukončený nádhernou skalnou stenou cca 10 metrov vysokou, ktorú tvorí štiepajúci sa kameň vo forme plochých kamenných dlaždíc rôznych rozmerov.
Popis trasy tu.....   Na mape tu.....
Zamutovské skalyZamutovské skaly
Prírodná rezervácia Zamutovské skaly s rozlohou 30ha, vyhlásená za PR v roku 1980 tvoria ju dva oddelené hrebene Čierna skala (Jaseňov hrebeň) a Čulkov. Prístup z obce Zamutov po modrej turistickej značke.
Podrobnejši popis tu.....   Na mape tu.....
ZapikanZapikan
Zapikan ďalší zaujímavý kút Slanských vrchov. Kúzelná roklina sa nachádza západne od obce Davidov(pozri mapa Sever). Preteká ňou Komorský potok. Podľa povesti sa tu na prelome 19. a 20. storočia vraj úspešne ukrýval pred žandármi nejaký zbojník. (V miestnom nárečí zapikan znamená zbojník).Foto a komentár © Peter E.
Podrobnejši popis tu.....   Na mape tu.....

Vygenerované: 28.04.2019 programom Zoner Photo Studio 12
(c) ZONER software